2016.06.05_KONTRAST_KWIECIEN.jpg

Polsce grozi realne ryzyko utraty funduszów europejskich. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy w najbliższym czasie wniosek Komisji Europejskiej ws. pieniędzy przeznaczonych na Krajowy Plan Obudowy.

To nie są już mrzonki. Po tym jak Komisja Europejska zdecydowała się wystąpić o ukaranie Polski do TSUE w związku z nierespektowaniem orzeczenia europejskiego trybunału przez polski rząd - wydaje się, że spór na linii Polska - UE jest jeszcze ostrzejszy niż w ostatnich latach.

- Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE muszą być przestrzegane w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu - oświadczyła europejska komisarz Vera Jourova.

Odpowiedź rządu

Premier Mateusz Morawiecki dystansuje się od wniosku KE skierowanego do TSUE i ocenia, że Polska prędzej czy później otrzyma środki unijne na KPO.

- Jestem przekonany, że prędzej czy później Polska otrzyma te środki, ale jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że my sobie dzisiaj radzimy bardzo dobrze w oparciu o polskie środki, w oparciu o to, co my wygenerowaliśmy z systemu finansów - zareagował premier Mateusz Morawiecki na informacje płynące z Brukseli.

PiS atakuje Niemcy

Decyzje Komisji Europejskiej odnoszące się do nieuznawania przez stronę polską orzeczeń TSUE nie podobają się przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości. Politycy koalicji rządzącej atakują w sieci instytucję unijną i wiążą ją z... Niemcami.

- Chodzi o to, że Unia Europejska, a tak naprawdę Berlin, mówią nam wszystkim "będziemy tak długo blokować wam pieniądze i uprzykrzać wam życie, jak długo do władzy w Polsce nie wróci nasz człowiek, to znaczy Donald Tusk” - skomentował na Twitterze europoseł Patryk Jaki.

Jeszcze dalej w ocenie wniosku Komisji Europejskiej do TSUE idzie na Twitterze Anna Kwiecień. Zdaniem posłanki PiS-u upominanie się KE o respektowanie orzeczeń TSUE jest grą ze strony Niemiec.

"Niemiecki plan jest taki oczywisty: Polacy my Niemcy domagamy sie aby w Polsce rządził nasz namiestnik D.Tusk..muszą wrócicie stare dobre czasy np.Polacy na nasze pola i do opieki nad naszymi babciami..koniec z rozdawnictwem..praca do śmierci uszlachetnia szczególnie kobiety itd." - czytamy na profilu posłanki.

        Popierasz KWIECIEŃ - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl