mmatczak_1.jpg

Rząd zawnioskował we wtorek do prezydenta o ogłoszenie stanu wyjątkowego na obszarze granicznym z Białorusią. Zmiany mają objąć 115 miejscowości w Podlaskiem i 68 w Lubelskiem.

- Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, ze względu na to, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi z Iraku głównie na terytorium Białorusi, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Litwy, Łotwy i Polski. Dlatego Rada Ministrów postanowiła dzisiaj wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni na przygranicznym pasie - na części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego - zakomunikował premier Mateusz Morawiecki.

Krytyka rządu

Stan wyjątkowy, który proponuje wprowadzić rząd na terenie granicy z Białorusią spotkał się z negatywną reakcją ze strony polityków opozycji jak i szeregu prawników.

- Rząd chce wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku z sytuacją kryzysową na granicy. Pandemia nie była dla nich sytuacją kryzysową. Stan wyjątkowy nie był potrzebny - stwierdziła posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska.

- W 41 rocznicę porozumień sierpniowych władza wprowadza stan wyjątkowy na obszarze 183 miejscowości. Co za symbolika! - napisał na Twitterze Leszek Miller.

Wątpliwości Matczaka

Głos ws. potencjalnego stanu wyjątkowego zabrał w mediach społecznościowych prawnik prof. Marcin Matczak. Uczony z Uniwersytetu Warszawskiego poddaje pod wątpliwość konieczność wprowadzenia stanu nadzwyczajnego na terenie granicznym.

- Cyrk wyjątkowy - ocenia prawnik.

- Stan nadzwyczajny wprowadza się, gdy zwykłe środki konstytucyjne nie wystarczają. W czasie szalejącej epidemii, która zabrała życie tysiącom obywateli, zwyczajne środki wystarczały. Teraz od razu wiadomo, że nie wystarczają. Sytuacja przypomina „Fakty i akty” - fabrykowanie wojny - skrytykował Matczak rządzących.

Wśród komentujących w sieci plan wprowadzenia stanu wyjątkowego znaleźli się także mecenas Roman Giertych i adw. Jakub Wende.

         Popierasz MATCZAKA - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl