Aaaaabelprzyel.jpg

Trybunał Konstytucyjny Juli Przyłębskiej zajmuje się we wtorek wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego. TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy polska konstytucja góruje nad prawem unijnym.

Czy prawo unijne jest ponad konstytucją? Czy TSUE może domagać się od Polski realizacji jego wyroków? Orzeczenie TK, w myśl którego stwierdzone zostanie, że prawo wspólnoty europejskiej jest mniej istotne od ustawy zasadniczej, może ustawić Polskę poza nawias europejskiej rodziny w zakresie praworządności.

Do aktywności TK odniósł się na Twitterze prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Dzisiejsza decyzja TK nie dotyczy wyższości Konstytucji nad prawem UE, bo ta jest oczywista. Dotyczy wyższości nad prawem UE wykrzywionej, PiS-owskiej wersji konstytucji, w której niezależność sądów to lojalność wobec Partii. Prawo UE nie jest sprzeczne z prawdziwą Konstytucją RP - stwierdził uczony.

- W kontekście dzisiejszej rozprawy TK warto powtarzać - wniosek premiera nie dotyczy konfliktu prawa traktatowego i norm konstytucyjnych. To wniosek o wyłączenie spod jurysdykcji TSUE polskiego Rządu. Premier Morawiecki domaga się bezkarności - ocenia poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej.

Belka mocno o Przyłębskiej

Na temat wydarzeń w trybunale przy alei Szucha w Warszawie wypowiedział się w oryginalny sposób Marek Belka. Były premier a obecnie europoseł rozzłościł sympatyków PiS swoim wpisem na internecie. Komentarz nawiązujący do aktywności TK umieścił także adw. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy". 

            Popierasz BELKĘ - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl