E0cqtl1WEAAfgGp.jpg

W Sejmie odbywa się w poniedziałek zgromadzenie polskich i litewskich parlamentarzystów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Do polskiego parlamentu na obchody związane ze świętem 3 maja przyleciał prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W uroczystości wziął udział także prezydent Andrzej Duda. Obie głowy państw zostały powitane w Sejmie przez marszałek Sejmu Elżbietę Witę oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

- Nasze chlubne polskie i litewskie dziedzictwo, wielki pomnik historii znaczący dla rozwoju europejskiej oraz ogólnoludzkiej cywilizacji (...) Konstytucja 3 maja już na zawsze zapisała się jako wspaniały wzorzec uniwersalnych wartości, jako jedno z najważniejszych dokonań ludzkiego umysłu i dążeń do zbudowania jak najdoskonalszej wspólnoty politycznej - mówił z sejmowej mównicy prezydent Andrzej Duda

- Polskę i Litwę łączy przyjazne, zażyłe sąsiedztwo. Ogromnie ważnym spoiwem naszych relacji jest także wspólne członkostwo w UE, w której razem bierzemy udział w formowaniu i rozwijaniu europejskiej integracji, a także członkostwo w NATO - dodawał polski prezydent.

O wspólnej historii przypomniał w swoich mediach społecznościowych prezydent Litwy.

- 230 lat temu Rzeczpospolita Obojga Narodów–Litwa i Polska–ustanowiła Konstytucję 3.Maja. Pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą w Europie! Dorobek Konstytucji nadal pozostaje symbolem naszej wspólnej historii, wartości i zaangażowania na rzecz demokracji - napisał Nauseda.

Opozycja

Politycy opozycji zwracają uwagę podczas dzisiejszego święta na to, jak politycy Prawa i Sprawiedliwości, obóz władzy, podchodzą do Konstytucji na co dzień.

- Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla niektórych polityków będzie pretekstem do wygłaszania patetycznych odezw i orędzi. Dopóki jednak będą łamać obecną konstytucję, wszystko inne będzie pustym gestem. Miarą prawdziwego patriotyzmu jest również przestrzeganie prawa - komentuje przewodniczący PO Borys Budka.

Klaudia Jachira poszła o krok dalej i w czasie poniedziałkowej wizyty prezydenta Litwy w Sejmie, przysporzyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie powodów do wstydu....

             Popierasz JACHIRĘ - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl