Asadrgtkyhh.jpeg

Prof. Wojciech Sadurski skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Konstytucjonalista wieszczy koniec obecnej władzy.

TK dał obecnemu jeszcze RPO Adamowi Bodnarowi 3 miesiące na sprawowanie swojej dotychczasowej roli. Zdaniem sędziów TK, RPO był powołany na 5-letnią kadencję, a przepis mówiący, że powinien on pełnić funkcję do czasu wyboru nowego RPO - jest niezgodny z konstytucją.

Co na to konstytucjonalista?

Orzeczenie TK Julii Przyłębskiej skomentował krytycznie prof. Wojciech Sadurski. Zdaniem prawnika władza przejęła kolejną już niezależną od niej instytucję.

- Kolonizatorzy przejęli kolejną instytucję. Wykonując polityczne zlecenie, bezwolna mgr Przyłębska ogłasza, że Adam Bodnar nie może po 3 miesiącach pełnić swej funkcji. Prokurator stanu wojennego to uzasadnia. Brzydka symbolika w państwie PiS. Prokurator Piotrowicz powołuje się na „bezpieczeństwo prawne obywateli” i na wolność obywateli – dlatego Bodnar musi odejść za 3 miesiącach, choć nie ma następcy. Chciałoby się zakrzyknąć: Precz z komuną! - komentuje uczony.

- Przez trzy miesiące parlament musi „dostosować porządek prawny” do pseudo-wyroku. To nie znaczy: wybrać następcę Bodnara. To może znaczyć: powołać funkcję komisarza w Biurze RPO, powoływanego przez sam Sejm. Ta wyraźna sugestia "uzasadnienia" robi pośmiewisko z Konstytucji. Ustrojowa konstrukcja RPO celowo wymaga zgody obu Izb – także, gdy tam są różne większości polityczne. Ale decyzja Trybunału mgr Przyłębskiej daje Sejmowi prawo jednostronnego uregulowania urzędu np. „komisarza”: Senat ma tylko weto opóźniające. To otwarte złamanie Konstytucji. Dali zlecenie marnie wykształconej, ale dyspozycyjnej sędzi, której wizytatorzy nie chcieli w sądzie okręgowym. Otoczyli budynek zasiekami i wieloma plutonami policjantów. Wreszcie, wezwali starego komucha do wygłoszenia „uzasadnienia”. Jak brzydko zdycha ta władza… Zapamiętamy - zapewnia prof. Wojciech Sadurski.

     Popierasz SADURSKIEGO - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl