Aaaaaaglodx.jpeg

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przestać być w czwartek honorowym obywatelem Warszawy. Radni zdecydowali o pozbawieniu hierarchy tytułu po oskarżeniach dot. tuszowania przestępstw pedofilii.

41 radnych zagłosowało za, nikt przeciw, wstrzymał się od głosu jeden radny, zrezygnowało z głosowania 17 radnych, jedna osoba była nieobecna - tak wyglądało dzisiejsze głosowanie nad odebraniem abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi honorowego obywatelstwa miasta stołecznego.

- Po półtora roku od kiedy złożyłam wraz z grupą radnych wniosek w tej sprawie, po 2 latach od naszego z Joanną Scheuring-Wilegus raportu o tuszowaniu pedofilii. To ważny krok! Czekamy teraz na kroki prokuratury w sprawie Głódźia - komentuje radna Agnieszka Diduszko.

Głódź ukarany przez Watykan

Odebranie arcybiskupowi tytułu honorowego obywatela Warszawy jest pokłosiem decyzji Watykanu ws. hierarchy. Pod koniec marca stolica apostolska oświadczyła, że zakończyła prowadzić postępowanie ws. Głódzia.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

Nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć" - ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

           Popierasz radnych - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl