Aaaamatcrtg.jpg

Prawnik prof. Marcin Matczak skomentował czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem sędziów TK Adam Bodnar zajmuje urząd Rzecznika Praw Obywatelskich niezgodnie z konstytucją.

Adam Bodnar jeszcze tylko przez 3 miesiące będzie zajmował urząd RPO. TK orzekł, że Bodnar nie zajmuje zgodnie z prawem stanowiska, po tym jak kadencja zakończyła mu się we wrześniu 2020 r.

- Do czasu wejścia w życie wyroku dalej wykonuję zadania RPO. Należy się zastanowić, w jakim zakresie powinienem wykonywać ja albo moi zastępcy, raczej moi zastępcy uprawnienia procesowe - skomenotwał na gorąco Adam Bodnar.

Komentarz prawnika

Prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego wypowiedział się o dzisiejszym postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego. Prawnik nie zostawia suchej nitki na instytucji kierowanej przez prezes Julię Przyłębską.

- Mówili, że problemem jest podobno samo zasiadanie postkomunistycznych sędziów w Sądzie Najwyższym. Dzisiaj postkomunistyczny prokurator likwiduje demokratyczną instytucję wolnej Polski i usłyszymy, że to triumf państwa prawa. Konstytycja RP ma nie jeden, ale ponad 240 przepisów. Dłuższe niż 5 lat działanie RPO jest zgodne z jej przepisami, wymagającymi sprawności działania instytucji. Niezgodne jest tylko z politycznym interesem PiS, który zastąpił w niby-TK Konstytucję jako wzorzec kontroli prawa - ocenia Matczak.

- Przejęcie TK doprowadziło ostatecznie do uderzenia w konkretnych ludzi m.in. przez decyzję aborcyjną. Tak samo będzie z RPO. Gdy PiS wprowadza swoich ludzi do instytucji ochrony naszych praw, one przestają działać, a zaczynają klaskać. A władza robi, co chce. Piotrowicz mówi nieprawdę na temat wykładni Konstytucji. TK sprawdza zgodność z NORMĄ konstytucyjną, a nie z pojedynczym PRZEPISEM. Norma jest połączeniem kilku przepisów: tego o 5-letniej kadencji, i tego o sprawności działania instytucji. Ustawa o RPO jest zgodna z tą normą - napisał uczony na Twitterze.

          Popierasz MATCZAKA - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl