aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaskdockorfrr.png

Wiceminister resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta gościł w programie propisowskiej Telewizji Republika. Polityk PiS komentował obietnicę złożoną przez swoje ugrupowanie dotyczące wzrostu płacy minimalnej.

Na koniec 2020 roku płaca minimalna ma wynieść 3000 złotych, na koniec 2023 r. - 4000 zł.

Komentarz Kalety

Płaca minimalna: Obecnie gospodarka rozwija się w takim kierunku i w takiej dynamice, że te kwoty, które zostały zeprezentowane w naszym programie wyborczym są kwotami, które są adekwatne do tego poziomu rozwoju gospodarczego. Nie możemy ciągle oglądać się tylko i wyłącznie na kwestię czy przedsiębiorcy będę w stanie wypłacać te pensje skoro wiemy, że przedsiębiorstwa mają bardzo wysokie obroty. Polska musi przestać być rynkiem, który konkuruje tylko tanią siłą roboczą. Płaca minimalna z roku na rok rośnie w dobrym tempie, bezrobocie spada, zyski przedsiębiorstw wrazastają - jak najbardziej rozwiązania, które proponujemy w tym zakresie pomogą gospodarce, a nie jej zaszkodzą.

Dalsze zmiany w sądownictwie: Wiele zmian przed nami. Polacy oczekują tej reformy. Na pewno będziemy ją kontynuować. (...) Ostatnie lata pokazały, że chyba większość z nas nie chciałaby być sądzona w procesie, w którym wyrok wydaje sędzia Igor Tuleja, Wojciech Łączewski, Waldemar Żurek i kilku innych, którzy bardzo aktywnie politycznie działają.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawleddd.png

- Warto jeszcze dodać, że płaca minimalna 4000 zł oznacza minimalną płacę godzinową - 27 zł brutto, czyli - 33 zł całkowitych kosztów pracy tzw. "duże brutto". Jeżeli w godzinę dla swojego pracodawcy nie wypracujesz 33 zł, roboty dla ciebie nie ma. Nikt do ciebie dopłacać nie będzie - komentuje ekonomista Robert Sosnowiecki.

Dr Anna Augustyn (ekonomistka, Uniwersytet w Białymstoku): Program PiS i podniesienie płacy minimalnej do 4000 zł to ogromna interwencja w gospodarkę. Polska będzie jedynym krajem na świecie, gdzie płaca minimalna będzie wyższa od kwoty wolnej od podatku! Czeka nas masowe bezrobocie, wzrost zadłużenia i gwałtowne podniesienie podatków.

          Popierasz Kaletę - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl