Aaaaaaastarfgtgg.jpg

Roman Giertych skomentował kandydaturę Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem mecenasa ewentualny wybór senator niezależnej będzie złamaniem prawa.

W piątek dojdzie w Senacie do głosowania nad kandydaturą Lidii Staroń na RPO. Wcześniej senator została poparta przez Sejm - za kandydaturą Lidii Staroń zagłosowało 231 posłów.

- Nie wiedziałam, że to jest jutro. To zawsze było 30 dni, teraz dwa dni. Dopiero o tym teraz się dowiedziałam - skomentowała kandydatka jutrzejsze głosowanie w Senacie.

Wybór Staroń niezgodny z prawem?

Na temat kandydatury senator niezależnej na stanowisko RPO wypowiedział się na swoim Facebooku Roman Giertych.

- Twierdzenia, że ktoś może pełnić taką rolę "bo bardzo chce" są zwyczajnie śmieszne. To niezwykle skomplikowane i wymagające zarówno wykształcenia jak i wieloletniej praktyki zadania. I nie zawsze można być zastąpionym przez współpracowników. Ustawa o RPO ustanawia wymóg, aby osoba kandydująca na tę funkcję "wyróżniała się wiedzą prawniczą". Interpretacja tego zapisu jest jasna. Kandydat ma mieć nie tylko wiedzę prawniczą (a więc wykształcenie prawnicze), ale się nią wyróżniać, czyli mieć osiągnięcia w zawodach prawniczych lub w nauce prawa - zauważa Giertych.

- Tak więc pani senator Staroń nie może być, ze względów formalnych, powołana na stanowisko RPO. Jej wybór nastąpiłby z rażącym naruszeniem prawa. To tak jakby na sędziego TK Sejm wybrał kogoś bez wykształcenia prawniczego. Taki wybór nawet jeżeli przegłosowany, to stanowiłby podstawę do pociągnięcia osób głosujących za takim kandydatem do odpowiedzialności. (...) Zaproponowanie i przegłosowanie przez Sejm kandydatury pani senator Staroń na RPO to kolejny element niszczenia Państwa i lekceważenie naszych norm konstytucyjnych. Dlatego apeluję do wszystkich senatorów, aby odmówili zgody na powołanie senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich - zwraca się prawnik do senatorów przed piątkowym głosowaniem.

          Popierasz GIERTYCHA - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl