aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalepdlepdleppdlddddd.jpg

Posłanka Joanna Senyszyn (Lewica) proponuje odebranie hierarchom Kościoła katolickiego odznaczeń państwowych.

O pedofilii w Kościele katolickim znowu jest głośno. Wszystko przez reportaż dziennikarza Szymona Piegzy (Onet) poświęcony byłemu proboszczowi Międzybrodzia Bialskiego Janowi Wodniakowi. Duchowny miał się dopuścić w latach 1984–1989 ponad 500 przestępstw seksualnych dotyczących wykorzystania nieletniego. O całej sprawie mieli wiedzieć wysocy urzędnicy kościelni.

- Kardynał Stanisław Dziwisz, polscy biskupi, a także nuncjusz apostolski w Polsce mają na sumieniu sprawę Janusza Szymika, wieloletniej ofiary księdza pedofila Jana Wodniaka - opisuje Piegza.

Kościół niechętnie wypowiada się o wydarzeniach z przeszłości. Oświadczenie wydał jednak biskup Roman Pindel z Diecezji Bielsko-Żywieckiej:

"Żadne słowa nie wyrażą współczucia, żalu i prośby o przebaczenie. Żadna ludzka kara nie jest w stanie uzdrowić pokrzywdzonych" - napisał biskup.

- Episkopat w obliczu kolejnych doniesień o skandalicznym tuszowaniu przestępstw pedofilii w kościele, zachęca do zbierania podpisów pod projektem „Stop LGBT”. To już nie pierwszy raz, kiedy hierarchowie pokazują nam, że ich priorytetem jest atak na mniejszości - wypowiada się europoseł Robert Biedroń.

Do zachowania hierarchów odniosła się posłanka Joanna Senyszyn. Polityczka wnosi o odebranie duchownym odznaczeń państwowych.

- Kawalerami Orderu Orła Białego jest aż 4 biskupów, którzy uczestniczyli w haniebnym procederze ukrywania księży pedofilów (Dziwisz, Gulbinowicz i nieżyjący Gocłowski, Orszulik) oraz JPII - komentuje posłanka Lewicy.

         Odebrać odznaczenia - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl