aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakdocekffrfff.jpg

Dziennikarka TVP Magdalena Ogórek przeprowadziła w Sejmie wywiad dla Radia Opole z Łukaszem Schreiberem z Prawa i Sprawiedliwości.

Ogórek pytała o sądownictwo, zmiany proponowane przez PiS, oraz przeciwników tzw. "ustawy kagańcowej". Czy sędziowie cofną się o krok? - zapytała Schreibera.

- Bardzo bym sobie tego życzył i to nie dlatego, że to byłoby z korzyścią dla takiej czy innej partii, tylko to jest ważna sprawa z punktu widzenia Polski i naszej racji stanu. Ktoś, kto się temu przygląda z bliska ,może takie wnioski wyciągnąć, ale to jest sytuacja, która jest postawiona na głowie - deklarował członek rządu Mateusza Morawieckiego.

Ogórek wielokrotnie w czasie rozmowy dała wyraz temu, że popiera zmiany wprowadzane przez PiS.

- 19 lat, 15 lat życia wyjętego z powodu złego wyroku i co się wtedy dzieje? Sędzia umywa ręce, odwiesza togę, bo zakłada ją poza salą sądową tylko na "Marsz tysiąca tóg", odwiesza ją, a ludzkie życie też zostaje zawieszone na kołku i nikt nie ponosi odpowiedzialności - broniła dziennikarka Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Czy ten monteskiuszowski trójpodział władzy nadal obowiązuje? Bo jeśli jedna władza wyrasta ponad dwie pozostałe, to staje się niekontrolowana, a nawet lepiej wybiera sama siebie, to czy możemy mówić o równowadze władzy? - atakowała sędziów Ogórek dalej nazywając ich "nadzwyczajną kastą".

Schreiber odwołał się do 10. artykułu konstytucji, który to zakłada.

- Zwróćcie Państwo uwagę, jaką mamy sytuację. Część sędziów powiada, że to sąd, sędzia może uznać, że jakaś ustawa nie tylko jest niezgodna z konstytucją, powiedzmy, że tutaj istnieje doktryna, orzecznictwo, że wówczas może bezpośrednio na podstawie konstytucji orzekać, ale nie. W tej sprawie Juszczyszyna jest coś więcej. On stwierdza, że on może wyinterpretować, że ustawa stanowi co innego niż stanowi. (... ) Nie wolno prowadzić działań nielegalnych, to jest droga do anarchii.

W dalszej części rozmowy Ogórek ze Schreiberem mówiła o marszałku Senatu prof. Tomasza Grodzkim. Oboje doszli do wniosku, że Grodzki powinien zrezygnować ze stanowiska do wyjaśnienia swoich spraw.

Schreiber przypominał sprawę marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który w związku z "aferą samolotową" zrezygnował ze sprawowanej przez siebie funkcji.

- To jeszcze jeden przykład takich różnic standardów, tak jak w przypadku sądownictwa, tak jak w przypadku praworządności w UE, w sprawie Francji to nie można nawet rozmawiać, w sprawie Polski oczywiście - oceniał polityk PiS-u.

- Panie ministrze ja panu doradzę, bo to się robi bardzo prosto, pani prezes Sądu Najwyższego mówi "ja 2 tygodnie chorowałam, więc ja nie oglądałam telewizora, w związku z tym nie wiem co dzieje się we Francji" także może, to w ten sposób należy rozgrywać. (...) Buta i arogancja pierwszej prezes rzuca się w oczy. To jest bardzo przykre, że prezentuje taką postawę - wypowiadała się Ogórek na antenie Radia Opole.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakdoeffff.png

       Szanujesz Ogórek - kciuk w górę!


+ 334
- 3453

Polub Polityczek.pl