Tomasz_Terlikowski_1.jpg

Radykał religijny Tomasz Terlikowski był gościem programu portalu onet.pl. Publicysta wypowiedział się na temat pedofilii w Kościele katolickim.

Terlikowski o pedofilii w Kk

- Polski Kościół musi uświadomić sobie powagę sytuacji. (...) Będzie tylko trudniej. (...) Będziemy mieć coraz więcej takich historii (ofiar pedofilii). (...) Średnio molestowana osoba dochodzi do momentu, kiedy chce się do tego przyznać - molestowane dziecko- koło 40 roku życia - więc będzie mieć wysyp spraw z dawnych lat.

Pierwsza rzecz konieczna to powołanie niezależnej komisji złożonej z osób świeckich, ekspertów, także z kapłanów i biskupów. (...) Żeby to zaufanie odzyskać, to nie wystarczy komisja z Watykanu, bo na poziomie watykańskim także kryto takie sprawy. (...) Wydaje się, że Jan Paweł 2 nie wiedział. (Informacje blokować przed papieżem mógł) Kardynał Dziwisz. kardynał Sodano. (...) Ofiary muszą wiedzieć, że Kościół jest po ich stronie.


(Dziwisz i Sodano) powinni odpowiedzieć na kilka pytań, czy rzeczywiście filtrowali. Powinni spróbować wyjaśnić, to jest jedyna droga, żeby oczyścić pamięć JP2.

Kazimierz Bem (pastor ewangelicko-reformowany): Obecny Episkopat jest oparty o nominatów JP2 i jego styl zarządzania Kościołem. Dziś widzimy jak polityka kadrowa i sposób rozwiązywania problemów kościoła się sypie jak domek z kart. Kolejne dziedzictwo JP2 do re-ewaluacji.

Piotr Szumlewicz (publicysta): Wreszcie wychodzi na jaw, że Jan Paweł II nie był wielkim człowiekiem, tylko odrażającym adwokatem przestępców. Niech prawda nas wyzwoli. Wreszcie opinia publiczna odkrywa jak zepsutą instytucją jest Kościół katolicki i jak wiele zła uczynił Jan Paweł II. Gdyby jakakolwiek instytucja poza Kościołem na masową skalę ukrywała pedofilów, już dawno weszłaby do niej prokuratura. Nareszcie zbliża się schyłek kleru katolickiego w Polsce. Dość kłamstw, przywilejów i przestępstw. Zamiast pospiesznie zmieniać przepisy odnośnie pedofilii politycy powinni skoncentrować się na przestrzeganiu istniejącego prawa. Ono przewiduje kary dla księży pedofilów i biskupów, którzy ich kryli. Kościół katolicki jest ekspertem od robienia interesów, omijania prawa czy tuszowania swoich win. Z całą pewnością jednak nie ma nic wspólnego z moralnością. W związku z kryminalnymi działaniami Kościoła katolickiego Polska powinna wypowiedzieć konkordat i zerwać stosunki dyplomatyczne z Watykanem.

        Popierasz Terlikowskiego - kciuk w górę!


+ 0
- 0

Polub Polityczek.pl