aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaskfrotkgogtgg.jpg

Waldemar Kuczyński skomentował projekt polityków Prawa i Sprawiedliwości ws. mandatów.

PiS złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, Zakłada on zniesienie możliwości nieprzyjęcia mandatu.

Sprawa od kilku dni jest ostro krytykowana przez prawników. - Projekt usuwający możliwość odmowy przyjęcia mandatu to realny krok w stronę państwa policyjnego i politycznego sterowania represjami. Wielka władza w ręce prawnych amatorów, co szczególnie dobitnie pokazał czas pandemii. Wymiar sprawiedliwości ma sprawować sąd, a nie policja! - oburza się dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Projekt, który zakłada, że obywatel będzie musiał przyjąć mandat i następnie udowadniać swoją niewinność w sądzie jest tak kuriozalny, tak niekonstytucyjny, że aż trudno uwierzyć, że ktokolwiek mógł na coś podobnego wpaść. To jest zamach na fundamentalne prawa obywatelskie. (Przykład sytuacji red.) Policjant: przekroczył pan prędkość o 70 km/h, mandacik 500 zł i zatrzymuje pańskie prawo jazdy. Obywatel:  Panie, ja jadę hulajnogą. Policjant: Pan mi tu nie opowiada bajek, poopowiada pan sobie w sądzie. Kuriozalne? Tak, ale rzeczywistość nie będzie już taka zabawna - ocenia adwokat Jakub Wende.

Do zmian zaproponowany przez władzę odniósł się także mec. Roman Giertych. - Kolejny krok budowania totalitarnego państwa i zastraszania obywateli.

Komentarz Kuczyńskiego

Waldemar Kuczyński umieścił na Twitterze komentarz do projektu zgłoszonego przez polityków PiS. Publicysta nazywa władzę "hołotą".

- Ta policyjna hołota u władzy po prostu znosi zasadę, że winę trzeba udowodnić i wprowadza zasadę, że obywatel musi udowodnić swoją niewinność - ocenia Kuczyński. 

   Popierasz KUCZYŃSKIEGO - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl