85258141_855351598227983_2743933808610851207_n.jpg

Prawnik Mikołaj Małecki wypowiedział się o obostrzeniach epidemicznych rządu w czasie Sylwestra.

Z chaosu wypowiedzi przedstawicieli władzy ws. Sylwestra wynika, że sami rządzący mają wielkie wątpliwości co do wprowadzonych przez siebie ograniczeń.

Takich wątpliwości nie prawnik dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ocenie uczonego wszelkie ograniczenia tj. zamknięcie sklepów, stoków czy tzw. godzina policyjna są nielegalne.

- Godzina policyjna w noc sylwestrową - NIELEGALNA. Uwięzienie dzieci w domach - NIELEGALNE. Limity osób w miejscach prywatnych - NIELEGALNE. Zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 5 osób - NIELEGALNY. Zamknięcie sklepów, siłowni i miejsc sportu, restauracji i innych branż - NIELEGALNE - napisał prawnik na Twitterze.

W kontekście samego Sylwestra Małecki także nie ma wątpliwości.

- Jeśli w czasie nielegalnej godziny policyjnej odmówimy przyjęcia mandatu, do czego mamy prawo, policja nie ma wtedy żadnych podstaw prawnych, by kierować notatkę do Sanepidu. To nie może być zemsta za nieprzyjęcie mandatu! Policjant ma obowiązek skierować sprawę wyłącznie do sądu. Przemieszczanie się "bez celu" w noc sylwestrową nie wypełnia znamion ani art. 116par1a kw, ani art.48a ustawy o chorobach zakaźnych. Oba przepisy sankcjonują co najwyżej sposób przemieszczania się, a nie w ogóle wyjście z domu. Godzina policyjna -nielegalna. Wszelkie kary bez mocy prawnej - ocenia prawnik. 

         Popierasz PRAWNIKA - kciuk w górę!


+ 431
- 4

Polub Polityczek.pl