aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaskdorkofrffff.jpg

Roman Giertych wypowiedział się o zbliżających się świętach. Wszystko w kontekście obostrzeń wprowadzonych przez rządzących.

Według rozporządzenia przyjętego przez rząd - na Wigilii będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób. Większa ilość może spowodować, że otrzymamy mandat.

Mecenas Roman Giertych uspokaja. Zdaniem prawnika nie musimy wpuszczać do domu policji, jeżeli zjawi się ona w celu ukarania nas.

- Informuje wszystkich tych, którzy obawiają się wizyty Policji na Wigilię, że bez podpisu prokuratora i bez oświadczenia o poszukiwaniu osoby do zatrzymania, można ich po prostu nie wpuścić do domu - stwierdza Giertych na Twitterze.

Prawnicy komentują także obostrzenia wprowadzone przez rządzących w kontekście Sylwestra.

Dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego oświadcza, że tzw. kwarantanna narodowa będzie nielegalna.

- Tak zwana narodowa kwarantanna, czyli ograniczenie możliwości wychodzenia z domu przez wiele dni, będzie nielegalna. Nie ma podstawy prawnej, by wprowadzić ją w rozporządzeniu. Trzeba byłoby najpierw znowelizować ustawę. Nielegalna, niekonstytucyjna, zatem niekaralna restrykcja. Podstawa prawna dla sylwestrowego uwięzienia obywateli? To nie nakaz określonego sposobu przemieszczania się, to nie medyczna kwarantanna, to nie zakaz przebywania w określonych miejscach. To po prosu nielegalna godzina policyjna, niekonstytucyjna, gdy nie ma stanu nadzwyczajnego - komentuje uczony.

- Jeśli państwo zdecydują się wyjść i spotkacie się z funkcjonariuszem policji, należy nie przyjąć mandatu. Wówczas takie postępowanie zakończy się w sądzie - mówi w rozmowie z Onetem prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram.

            Wpuścisz policję - kciuk w górę!


+ 42
- 884

Polub Polityczek.pl