aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaatykohhh.png

Patryk Jaki postanowił popisać się na Facebooku wiedzą historyczną. Europoseł został sprowadzony na ziemię przez dziennikarza "Gazety Wyborczej".

Jaki zaczął opisywać XVI - wieczną Europę. Zdaniem europosła Polska wówczas "dyktowała warunki". - Polska nie jest skazana na rolę podwykonawcy niemieckich zleceń. Dość już tych kompleksów. Polska, kiedy wierzyła w siebie, zmieniła świat. Nikomu do głowy nie przyszło w XVI wieku, że Polska może być gorsza od Niemiec. To Polska dyktowała warunki. Nie czekała na to co może myśleć, robić i kserować od „zachodu”. A dziś nasze elity z maślanymi oczkami patrzą na to, co o nas napisze jakaś lewicowa gazeta na Zachodzie czy na co pozwoli holenderski urzędnik. Zacznijmy wierzyć w siebie. Zacznijmy wierzyć w Polskę" - wezwał Jaki na swoim profilu społecznościowym.

Do wpisu polityka odniósł się na Twitterze wicenaczelny "Gazety Wyborczej". Dziennikarz punktuje europosła PiS-u pisząc, że "w XVI w. nie było takiego państwa jak Niemcy", "w Polsce trwał renesans, który przyszedł właśnie z Zachodu. Wawel przebudowywali wtedy architekci z Florencji", "warunki w Europie dyktowali Habsburgowie".

- A skoro jesteśmy przy XVI w., to przypomnę Patrykowi, że Polska była wówczas tolerancyjnym krajem i miała bardzo sprawnych dyplomatów. Zamiast pisać farmazony o rzekomym "niekserowaniu od Zachodu", może powinieneś - drogi Patryku - zastanowić się nad tym? - napisał dziennikarz do polityka.

***

Na słowa europosła nie pozostali obojętni także internauci. - Do tego w XVI w. Polska była w głównym nurcie kultury europejskiej (i to w jego czołówce). Szybko przyjęliśmy renesans w nauce i sztuce. To w Polsce rodziły się przełomowe koncepcje ideowe i naukowe (heliocentryzm Kopernika, egalitaryzm i pacyfizm Frycza Modrzewskiego). Mentalność p. Jakiego i jego otoczenia to raczej patologiczna forma późnego sarmatyzmu (pięknie wykpiona przez Kaczmarskiego w "Dobrych radach Pana Ojca") - ocenił jeden z internautów.

      Cenisz wiedzę Jakiego - kciuk w górę!

Polub Polityczek.pl