Marek_Belka_AB.JPG

Marek Belka skomentował aktualne wydarzenia polityczne. Europoseł skomentował zachowanie policji w czasie środowego strajku kobiet w Warszawie.

PiS walczy z Unią Europejską. Ponoć Polska i Węgry zablokowały wieloletnie ramy finansowe UE oraz fundusz na odbudowę po pandemii. A powiązanie z praworządnością i tak będzie. Gieroje! Dużo gwiazdek ciśnie się na usta. Przepisy wiążące wszystkie unijne fundusze z przestrzeganiem zasad praworządności wejdą w życie 1 stycznia. Jeśli pan Ziobro i jego rząd mają z tym problem, mogą kierować się do wyjścia, czyli gdzieś na Wschód. Obywateli Polski i UE niech zostawią w spokoju. Taki miał pan Morawiecki budżet piękny, wynegocjowany, wielki i europejski. I przyszedł mu pan Ziobro i wszystko odwołał. Czy premier już podał się do dymisji? Pan Morawiecki w sierpniu porównywał weto do „strzelenia sobie w łeb”. Moje kondolencje. Szkoda, że odłamki ranią całą Polskę.

Pamiętajmy, że czas na porozumienie w ramach Wspólnoty jest do końca roku. Może do tego czasu pan Ziobro ze swoim rządem jednak opanują sztukę liczenia do kilkudziesięciu miliardów. Ewentualnie pomoże im w tym społeczeństwo. Ideologia praworządności, czyli nowy wróg rządzących.

Ataki PiS-u na prezydencję niemiecką w UE. Władza znów krzyczy „Niemcy mnie biją”. Skąd w nich te fobie? Za mechanizmem wiążącym fundusze z praworządnością zagłosowało 25 państw. W tym Słowacja, Grecja, Portugalia, Litwa czy Niemcy. Mechanizm został przyjęty. Płacz, weta i „strzelanie w łeb” niczego tu nie zmienią.

Przyszłość. W świetle ostatnich, katastrofalnych decyzji pisowskiego rządu, wystąpiłem do Komisji Europejskiej z pytaniem o możliwość dołączenia Polski do Funduszu Odbudowy po zmianie rządu w Warszawie oraz o ewentualne, bezpośrednie finansowanie konkretnych projektów lub regionów ze środków UE.

Sejm. Barierki, jakimi władza odgradza się od narodu, policzyć trudniej niż większość potrzebną jej do sprawnego działania. Barierka stanie się symbolem oderwania rządzących od społeczeństwa, rzeczywistości i zwykłej, ludzkiej przyzwoitości.

Wystąpienie Kaczyńskiego w Sejmie. „Jeżeli w Polsce będzie praworządność”. To miło, że jeden z szefów pana Morawieckiego przyznaje wreszcie otwarcie, że pod ich rządami praworządności nadal nie ma.

Protesty i policja. Uderzenie wicemarszałka, świadome użycie gazu przeciw posłance, ale przede wszystkim, niczym nieusprawiedliwiona przemoc nieumundurowanych funkcjonariuszy wobec obywateli. Tak wygląda praworządna Polska panów Ziobry i Kaczyńskiego.

Jarosław Pinkas podał się do dymisji. Główny Inspektor Sanitarny, kiedyś zagrożenie lekceważył, a ostrzegających wyśmiewał. Dziś, w samym środku pandemii, odchodzi ze stanowiska. Rząd osiąga mistrzostwo w chaotycznym zarządzaniu kryzysem. Może niech się wszyscy odwołają, a za przyczynę podadzą kwestie zdrowotne Polski?

Koronawirus i nowe obostrzenia. Krążące po sieci relacje medyków wskazują wprost, Polacy umierają dziś głównie na niewydolność systemu ochrony zdrowia. Państwo abdykowało ze swojej podstawowej funkcji, czyli obrony życia obywateli. Władza woli dziś bronić siebie i swojej bezkarności.

Tak zwane „ferie” w jednym terminie to w ramach zachowywania dystansu? A może godzinę policyjną rząd wprowadzi, żeby rodziny nigdzie się nie przemieszczały, a kolejne branże upadły? Ilu instruktorów narciarstwa i handlarzy oscypków brało udział w konsultowaniu zaprezentowanych dziś rozwiązań? Za poprzedniego ministra zdrowia takie decyzje nie miałyby szans. Dziś nie sposób wymienić już wszystkich grup, którym w życiu namieszał nie sam wirus, ale chaotyczne postępowanie rządzących. Ile jeszcze rząd będzie najpierw ogłaszał obostrzenia i dopiero przystępował do rozmów z zainteresowanymi?

           Popierasz BELKĘ - kciuk w góre!


+ 419
- 6

Polub Polityczek.pl