aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaksdortogkgg.jpg

Proboszcz ks. Janusz Chyła z Chojnic kilka dni temu wypowiedział się o pedofilii w Kościele katolickim, dzisiaj odniósł się do strajków w obronie praw kobiet.

Kościół katolicki zderza się w ostatnich dniach z powtórną falą uzasadnionej krytyki. Chodzi przede wszystkim o ukrywanie przestępstw pedofilii przez hierarchów.

Materiał TVN24 "Don Sanislao" o Stanisławie Dziwiszu kolejny raz pokazał opinii publicznej, do czego dopuszczali się wysocy urzędnicy kościelni.

Zdaniem publicysty Tomasza Terlikowskiego wszystko, co dzieje się wokół Kościoła doprowadzi do laicyzacji w Polsce.

- Czeka nas laicyzacja. Bardzo szybka laicyzacja połączona z brakiem księży i zakonnic nie dlatego, że ktoś ich pobije, tylko dlatego, że młodzi ludzie i nie idą do seminariów. Kościół stracił swój język - mówił Terlikowski na antenie Polsat News.

Bardziej optymistyczny scenariusz dla Kościoła kreśli prof. Magdalena Środa. - Gdy czytam, że PiS się wali a Kościół się nie pozbiera po obecnym kryzysie to wiem, że to piszą młodzi - i starzy - bardzo naiwni publicyści. PiS utrzyma się przy władzy tyle lat, by doszczętnie zdemolować Polskę - nawet jeśli będzie ją demolował niszcząc się od środka. Kaczyński spocznie na jej gruzach przy dźwiękach patriotycznych wrzasków rodzimych faszystów z pałami i różańcami w dłoniach. Bardzo z siebie zadowolony. Kościół trwał będzie jeszcze setki lat, nawet wtedy gdy minie komitywa z rządzącą partią; ta tak napompuje go bogactwem i otoczy pełną bezkarnością - każda bez wyjątku partia to robiła -, że wkrótce zapomnimy o tych kilku księżach emerytach, którzy nawołują do skruchy i odnowy. Te głosy sumienia nic nie znaczą. Ta pełna zbrodni - mam na myśli historię -, hipokryzji, cynizmu i bogactwa instytucja przetrwa wszystko - wypowiada się o Kościele katolickim socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ws. pedofilii głos zabrał przedstawiciel Kościoła, proboszcz z Chojnic Janusz Chyła. Zdaniem duchownego przestępstwa, których dopuścili się kapłani, nie niszczą prawdy głoszonej przez Kościół. - Zło, którego sprawcami są osoby duchowne, uderza w wiarygodność Kościoła, ale nie podważa prawdy, którą Kościół głosi. Podejmując kroki służące oczyszczeniu Kościoła i ukarania winnych, nie wolno nam zaprzestać nauczania, ponieważ "kamienie wołać będą" - stwierdził proboszcz.

Dzisiaj ksiądz umieścił sieci apel w związku z odbywającymi się strajkami w obronie praw kobiet. Proboszcz wzywa popierających protesty, aby nie przyjmowali komunii do momentu, aż nie zmienią swojego podejścia do tematu aborcji.

- Ja zaś wzywam wszystkich księży do uznania nauczania Kościoła w kwestii celibatu. Do powstrzymania się od pouczania innych, zanim to się stanie. Chciałabym, aby księża zaprzestali także molestowania dzieci lub ukrywania pedofilii. Nie przystępujcie do Komunii, zanim to się stanie - odpowiada adwokat Dorota Brejza.
      Popierasz PROBOSZCZA - kciuk w górę!

+ 19
- 796

Polub Polityczek.pl