aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakefkrofkrffffffffffff.jpg

Kilka dni temu zakończyła się kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich. Publicysta Tomasz Terlikowski podzielił się swoim pomysłem, kto mógłby zastąpić Adama Bodnara.

Ku uciesze obecnej władzy Adam Bodnar przestał pełnić kadencję RPO. Bodnar wielokrotnie bardzo krytycznie oceniał działania polityków Prawa i Sprawiedliwości - co wywoływało wściekłość po stronie władzy.

- Jesteśmy w momencie pewnych przemian ustrojowych. Obecnie mamy system, który jest między demokracją a autorytaryzmem. Nie lubię porównywania Polski do Białorusi i Turcji, ale jesteśmy, gdzieś pomiędzy i dryfujemy w kierunku niewiadomym - mówił Bodnar w rozmowie z TVN 24.

Były już RPO uważany jest przez stronę liberalną za jednego z najlepszych rzeczników praw obywatelskich w historii.

- Wielka siła mądrości, spokoju, kultury i odwagi – prof. Adam Bodnar jako RPO w każdych czasach byłby właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Ale w czasach hołdu najniższym instynktom, deptania ludzkiej godności i praw człowieka, Adam Bodnar był Rzecznikiem wręcz idealnym - komentuje europosłanka Magdalena Adamowicz.

W najbliższym czasie wyjaśni się, kto zastąpi Bodnara w roli RPO. Publicysta Tomasz Terlikowski uważa, że powinien to być... Marek Jurek (obecnie pracuje jako felietonista tygodnika "Do Rzeczy").

- Marek Jurek to świetny kandydat na RPO. To człowiek myślący, niezależny politycznie i odważny - pisze Terlikowski.

- Niech pan z nim nie wyjeżdża, bo szlag mnie trafia. Stanowisko RPO wymaga, by był to wybitny prawnik, tam się pisze o prawie, stosuje prawo i trzeba je znać, a Jurek to historyk, który nie ma zielonego pojęcia o prawie. Poza tym to taki sam fanatyk co RPD Mikołaj Pawlak - zareagowała dziennikarka Aneta Mościcka.
*
- Nie ma takiego kandydata. Czas zgłaszania kandydatów minął ponad miesiąc temu. Dlaczego nie został zgłoszony? - mówi o potencjalnej kandydaturze Jurka dziennikarka Estera Flieger.
   Popierasz TERLIKOWSKIEGO - kciuk w górę!

+ 5
- 410

Polub Polityczek.pl