dwnld780836321.jpg

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę z Michałem Karnowskim i Marcinem Wikłą dla "Tygodnika Sieci".

Duża część rozmowy z Dudą dotyczyła minionej kampanii prezydenckiej. Prezydent mówił o najdłuższej w historii kampani oraz o trudach z nią związanych tj. koronawirus, zmiana daty wyborów.

PAD został zapytany m.in. o porównanie obecnej Polski z tą z 2015 r, gdy pierwszy raz kandydtował.

"Polskę znam dobrze, nie dałem się nigdy zamknąć w Pałacu Prezydenckim (...) Na pewno jest to Polska bogatsza. (...) Znacznie rzadziej mówiono o bezrobociu, trudności w utrzymaniu rodziny, wymuszonej biedą emigracji, urągających godności zarobkach".

Poruszono sprawę zarobków polityków.

"Przede wszystkim wiceministrowie powinni więcej zarabiać. (...) Zarabiają oni drastycznie mało jak na te obciążenia i odpowiedzialność, która na nich ciąży. Podobnie jest z ministrami w mojej kancelarii – wielu ludzi po prostu nie stać, by przyjąć zaproszenie do pracy tutaj".

Pensja posłów.

"Musimy zatrzymać proces wypłukiwania parlamentu z dobrych prawników, ekonomistów, fachowców w poszczególnych dziedzinach. Nie powinno być też tak, że szczytem marzeń jest miejsce w Parlamencie Europejskim, bo tylko tam się zarabia dobrze, może nawet za dobrze".

Pensja dla Pierwszej Damy.

"Szkoda, że wcześniej Pierwszej Damy nie zapytano o ten postulat. Chyba nie byłaby entuzjastką wchodzenia w ten temat".

Duda został zapytany o to "co się wydarzyło" w Smoleńsku.

"Proszę pamiętać, że jestem prawnikiem i ważę słowa. Od początku wyrażałem obawy, że z katastrofą smoleńską może być tak, jak z katastrofą gibraltarską, że nie będzie dostępnych dowodów, które przesądzą tę sprawę w sposób jednoznaczny. W sprawie gibraltarskiej pomogłoby być może otwarcie archiwów brytyjskich, ale ich utajnienie zostało przedłużone o kolejne kilkadziesiąt lat. W sprawie smoleńskiej wciąż nie mamy kluczowych dowodów, choć robimy, co możliwe, by zebrać każdy okruszek dostępnej wiedzy, między innymi przez trwające badania w najnowocześniejszych światowych laboratoriach. Być może kiedyś pojawią się jakieś nowe materiały, jakaś wiedza z rozmaitych archiwów. Ja mogę obiecać jedno: nie zapomnimy, do prawdy będziemy dążyli".

          Popierasz DUDĘ - kciuk w górę!

+ 6
- 2246

Polub Polityczek.pl