aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaskddokodeddeeeee.jpg

Pogrzeb Henryka Wujca zaplanowano na dzień 24 sierpnia. Na śmierć opozycjonisty z okresu PRL zareagował m.in. duchowy przywódca Dalajlama.

Wujec zmarł w ubiegłym tygodniu. Miał 79 lat. Wiadomość o śmierci zasmuciła wielu polityków z różnych stron sceny politycznej.

- Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych - zareagowała europosłanka Janina Ochojska.

- Legenda opozycji demokratycznej, największy przyjaciel społeczeństwa obywatelskiego. Wspierał w Radzie Społecznej przy RPO zarówno mnie, jak i prof. Irenę Lipowicz. Towarzyszył w spotkaniach regionalnych. Człowiek niezastąpiony. Tak bardzo żal - oświadczył RPO dr Adam Bodnar.

Do śmierci Wujca odnieśli się także przedstawiciele obozu władzy.

- Choć różniło nas wiele w ocenie współczesnych i przyszłych polskich spraw, jestem pewien, że My, żyjący dziś w wolnej, suwerennej i prawdziwie niepodległej Polsce, w której sami decydujemy o naszych sprawach, wiele Mu zawdzięczamy. Cześć Jego pamięci! RiP - napisał prezydent Andrzej Duda.

- Henryka Wujca zapamiętam z walki o prawa pracowników Ursusa i działalności w KOR. Stał po stronie zwykłych ludzi, obywateli, robotników, którzy w starciu z machiną totalitarnego państwa byli często bezradni. Niech spoczywa w pokoju - skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Wujca pożegnał w specjalnym liście Dalajlama.

"Przez długie lata miałem zaszczyt wielokrotnie spotykać się z Pani mężem. (...) Uważałem go za przyjaciela. Jako parlamentarzysta zawsze niezłomnie wspierał Tybetańczyków w ich walce o wolność i godność. Stał po stronie naszego narodu i robił, co mógł, by nagłaśniać i wspierać naszą sprawę. Sensem swego życia uczynił służenie dobru zwykłych ludzi w Polsce i gdzie indziej" - skierował się duchowy przywódca Tybetańczyków do żony Henryka Wujca.

          Szacunek dla WUJCA - kciuk w górę!

+ 2525
- 22

Polub Polityczek.pl