aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahduhfrhfrfrfrrrrrrrrrr.jpg

Socjolog Magdalena Środa skomentowała wydarzenia na Białorusi. Białoruska opozycja w dalszym ciągu liczy na obalenie dyktatury Aleksandra Łukaszenki.

Na ulicach w Mińsku nadal jest niebezpiecznie. Białorusini nie zamierzają oddać swojego kraju na koleje 5 lat Łukaszence. W narodzie obudził się duch zmiany i wydaje się, że dyktatura chwieje się, mimo olbrzymiej przewagi siły.

- Demokratyczna Białoruś jest w najgłębszym interesie Polski. Wszyscy powinniśmy wspierać aspiracje narodu białoruskiego w dążeniu do wolności, któremu daje on dziś wyraz. Białorusini walczą o swoją przyszłość i miejsce w demokratycznej rodzinie wolnego świata - skomentował marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Świat jednak nie jest zainteresowany losem Białorusinów, którzy są zdani wyłącznie na siebie. Białoruskiej opozycji uda się uzyskać przewagę na ulicach albo zapłacą wysoką cenę. Łukaszenka na pewno, jeżeli uda mu się uspokoić sytuację w kraju nie przejdzie nad ostatnimi wydarzeniami do porządku dziennego.

Profesor Magdalena Środa wypowiedziała się na temat sytuacji u naszego wschodniego sąsiada.

- Patrzę się na Białoruś z podziwem, zazdrością i przerażeniem. Z podziwem, bo to wielkie podnosić się z kolan pod takim reżimem, z zazdrością, bo Białorusini wierzą w wolność, równość i niepodległość. Nam ta wiara mocno uwiędła - komentuje Środa.

- Z przerażeniem, bo wiadomo, co im zgotuje Łukaszenko. Jednocześnie jestem świadkiem totalnej hipokryzji i cynizmu naszej władzy, która się niby solidaryzuje się z walczącymi o demokrację, ale jednocześnie sama instaluje nam totalitarny system. Jesteśmy niewiarygodni, jeśli chodzi o narodową solidarność, nasz rząd używa przemocy i gwałtów wobec mniejszości, domaga się obywatelskiego posłuszeństwa i zgody na zamordyzm, buduje nam ustrój fundamentalizmu religijnego sprzężonego z radykalnym nacjonalizmem, by nie powiedzieć faszyzmem; już od jakiegoś czasu należymy do obozu Orbana, Łukaszenki i Korei Północnej (to dopiero jest wzór dla PiS!). Wstyd, wściekłość, hańba... - napisała uczona na swoim profilu społecznościowym.

            Popierasz ŚRODĘ - kciuk w górę!

+ 272
- 4

Polub Polityczek.pl