86766115-9f12-4de4-9c66-4b98493e83a4.jpg

Rządzący zorganizowali dzisiaj konferencję, aby mówić o fuzji PKN Orlen z LOTOSEM i PGNiG. 

Z dziennikarzami spotkał się dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, prezes Orlenu - Daniel Obajtek oraz mnister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

- Chciałem serdecznie pogratulować i podziękować za ogromne wsparcie przy realizacji tego procesu, który jest jednym z ważniejszych dla kształtu polskiej gospodarki. Przed nami dekady inwestowania w nowe technologie. Powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia procesu jest niezbędna siła kapitałowa. Poprzesz tego typu połączenia tworzy się możliwość wygenerowania dodatkowych synergii po stronie dochodowej i kosztowej. To przełomowy proces, który zwiększy efektywność funkcjonowania PGNiG i Orlenu. Całościowa integracja pewnych rynków, dystrybucji, sprzedaży i obrotu pokazuje kolejne kierunki rozwoju - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Dając takie możliwości rozwojowe, jednocześnie zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa, przesuwamy się na drabinie rozwojowej. Firma będzie silniejsza dla całej Polski i dla swoich pracowników - dodawał szef rządu.

Ec4Uac-WsAA1Lsd.jpg

- Wykonujemy przełomowy krok w historii PKN Orlen. Po twardych negocjacjach uzyskaliśmy zgodę na przejęcie Grupy LOTOS na warunkach znacznie lepszych niż te proponowane pierwotnie przez Komisję Europejską. Jesteśmy gotowi do ekspansji i skutecznego konkurowania na nowych europejskich rynkach. W Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Dlatego rozpoczynamy dzisiaj proces przejęcia PGNiG. Wartość połączonych koncernów wraz z Energą i Grupą LOTOS to blisko 70 mld zł, co sprawia, że dołączamy do grona dużych europejskich firm - komentuje prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Dziś dokonujemy dwa wielkie kroki w kierunku konsolidacji polskich firm energetycznych, które nie tylko będą się lepiej rozwijać, ale i konkurować na rynku globalnym. Polsce zapewnią stabilizację i bezpieczeństwo energetyczne - zapewniał minister Jacek Sasin.

Zarządzający "aktywami państwowymi" umieścił także w social mediach post, w którym przypomina o Lechu Kaczyńskim.

Sasinowi odpowiedzieli internauci:

"Czekam na powrót PGR-ów, Hut Stali, tylko jednej TVP, czuję się młodsza, wraca PRL i przy korycie KC PZPR".

"Byliśmy dumni ze stadniny w Janowie- więc wyluzuj".

"Panie Sasin, Pana rachunek w społeczeństwie jest otwarty. Na razie jest na nim 70 milionów, ale będziemy dopisywali każdą zmarnotrawioną przez Pana złotówkę. Będą takie na pewno, bo Pan to po prostu Pan. A za 3 lata podsumujemy".

"Mądrzy ludzie powiadają, że nie wkłada się wszystkich jaj do jednego koszyka. Nawet USA gdzie wszystko wielkie dbają o to, by żaden gigant nie zdominował całej branży, bo gdy taki padnie, to będzie piękna katastrofa. A, że padnie to pewne".

           Popierasz SASINA - kciuk w górę!


+ 5
- 455

Polub Polityczek.pl