aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalrplfprfrfff.png

Historyk prof. Andrzej Friszke wypowiedział się na temat 2. tury wyborów prezydenckich.

Za tydzień - 12 lipca - odbędzie się w całej Polsce 2. tura wyborów prezydenckich, w której zmierzy się kandydat PiS - Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski.

Według najnowszego sondażu prezydenckiego pracowni IBRIS minimalną przewagę ma obecnie prezydent Warszawy. Jednak spora jest liczba osób jeszcze niezdecydowanych i to głosy tych osób zdecydują o zwycięstwie któregoś z kandydatów.

- Opublikowany dziś sondaż IBRiS to początek sondażowego efektu "afery pedofilskiej". Podkreślamy - początek. Trzęsienia ziemi nie będzie, można się spodziewać lekkiego odrobienia strat, ale ten rezultat jest do utrzymania do samych wyborów. A to już bardzo dużo - komentuje strona twitterowa "SondazePL".

Na temat wyborów wypowiedział się historyk prof. Andrzej Friszke.

- Sensem naszych zaangażowań opozycyjnych było - jak w poprzednich pokoleniach - dążenie do Polski wolnej, demokratycznej i niepodległej. A to oznaczało w konsekwencji rozluźnienie, a wreszcie zerwanie z zależnością od Rosji i jej modelem ustrojowym (jedna partia, jedna prawda, kontrola władzy nad ludźmi i ich umysłami). To oznaczało odejście w Polsce od dyktatury jednej partii, jednej prawdy, za to wolność wyboru i ustrój, w którym prawo stoi ponad politycznym i ideologicznym podziałem wśród obywateli. Ale też wszystkie siły polityczne uznają nadrzędność prawa oraz dobro wspólne całości, które może być wypracowane tylko w dialogu i kompromisie. PiS niszczy ten system, przywraca dyktaturę jednej partii i jednej prawdy, i wyprowadza nas z Europy - krytykuje historyk obecny obóz władzy.

- To są nadrzędne przyczyny, dla których oddam głos na Rafała Trzaskowskiego i wzywam wszystkich, którzy nie odmawiają mi rozumu, by uczynili to samo - apeluje prof. Andrzej Friszke przed 2. turą wyborów prezydenckich.

          Popierasz historyka - kciuk w górę!


+ 1096
- 9

Polub Polityczek.pl