dwnld1796559473.jpg

80 lat temu do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dotarł pierwszy pociąg z polskimi więźniami.

- Z 728 mężczyzn deportowanych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków, 325 ocalało, 292 zginęło, a los 111 jest nieznany - informuje Muzeum Auschwitz.

Na terenie byłego obozu koncentracyjnego pojawili się dzisiaj rządzący na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Dziś pochylamy głowę przed prochami wszystkich ofiar, nad cierpieniem tych, którzy byli tu więzieni, nad tragedią naszych rodaków i innych narodów. Niech trwa wieczna pamięć o pomordowanych i poległych. Cześć i chwała bohaterom. Cześć Ich pamięci. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tego, co mógł tutaj przeżyć człowiek, dlatego powinniśmy przechowywać pamięć o tym co się stało - mówił prezydent.

W obozie Auschwitz mordowano m.in. osoby homoseksualne.

- Podobnie jak we wszystkich obozach koncen­tracyjnych, tak też i w KL Auschwitz osadzano ge­jów i lesbijki. Jeśli seksuolodzy mają rację, szacu­jąc na cztery procent odsetek osób skłonnych w populacji europejskiej do homoseksualnej miło­ści, to znaczyłoby, że wśród zarejestrowanych mniej więcej 400 000 więźniów KL Auschwitz, mo­gło być około 16 000 gejów i lesbijek - opisuje historyk Joachim Neander.

***

Wczoraj w Brzegu prezydent Andrzej Duda atakował społeczność LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści).

- Próbuje nam się wmówić, że to ludzie, a to ideologia - mówił Duda o mniejszościach seksualnych.

Dzisiaj jak gdyby nic się nie stało, PAD pada na kolanach w Auschwitz.

- Jeszcze wczoraj bronił haniebnych słów posła Żalka, wykluczając osoby LGBT ze społeczeństwa. Hipokryzja - krytykuje Dudę dziennikarz Dariusz Ćwiklak, "Newsweek".

- Jesteś potwornym hipokrytą! W Brzegu nazistowskie przemówienie o nie-ludziach, a teraz kładziesz kwiaty i modlisz się w obozie, w którym naziści mordowali takich nie-ludzi, którymi straszysz. Potworne zakłamanie! - zwraca się do Dudy Jakub Urbański (mówca motywacyjny).

             Szanujesz Dudę - kciuk w górę!

+ 28
- 1257

Polub Polityczek.pl