49940461708_de33507be0_c.jpg

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował pomoc przy odnowieniu pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie.

Pomnik Kościuszki ucierpiał w wyniku protestów odbywających się od kilku dni w Stanach Zjednoczonych, po tym, jak został zamordowany przez policjanta George Floyd.

Protesty przybierają z każdym dniem na sile i rozlewają się po całych Stanach Zjednoczonych.

Wczorajszej nocy prezydent Donald Trump udał się do schronu w Białym Domu w związku z gromadzeniem się rozzłoszczonego tłumu przed pałacem prezydenckim.

- Trump nazwał gubernatorów „słabymi” i wzywa ich do „zdominowania” protestów poprzez użycie wojska - informuje "Washington Post".

- Pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem zdewastowany. Trudno nazwać ich ludźmi, którzy walczą o swoje prawa, kiedy nie szanują bohatera obojga narodów. Stałem, nic nie mogłem zrobić. Dramat - opisuje to, co się działo ostatniej nocy dziennikarz Paweł Żuchowski, radio RMF FM.

Na temat zniszczonego pomnika wypowiedział się m.in. poseł Maciej Konieczny.

- Jeżeli ktoś obraża pamięć Tadeusza Kościuszki i gardzi jego dziedzictwem to właśnie ci, którym pomazany pomnik bardziej przeszkadza niż systemowa rasistowska przemoc i policyjne mordy - komentuje polityk Lewicy Razem.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział chęć pomocy - przez miasto stołeczne - przy odnowie pomnika. W tej sprawie miał już rozmawiać z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

- Jako Warszawa deklarujemy pomoc w odnowieniu pomnika Tadeusza Kościuszki oraz współpracę z odpowiednimi władzami w USA w tej kwestii. Rozmawiałem o tym dziś z Ambasador Mosbacher - poinformował kandydat KO w nadchodzących wyborach prezydenckich.

       Popierasz Trzaskowskiego - kciuk w górę!

+ 166
- 11

Polub Polityczek.pl