aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalpedpedlpdlepdled.jpg

Profesor Marcin Matczak (Uniwersytet Warszawski) skomentował wczorajszą decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na urząd Prezesa Sądu Najwyższego.

Duda nie posłuchał większości sędziów Zgromadzenia Ogólnego SN i nie nominował prof. Włodzimierza Wróbla na stanowisko prezesa. PAD wybrał bliską znajomą Zbigniewa Ziobro - Małgorzatę Manowską. Według prawników Duda dopuścił się kolejny raz złamania ustawy zasadniczej. Jednym z ekspertów, który tak uważa jest prof. Marcin Matczak.

- Kolejne rażące naruszenie Konstytucji przez PAD. Ustawa zasadnicza wymaga, aby I Prezesem SN była osoba przedstawiona przez Zgromadzenie Ogólne, a więc większość sędziów. Prof. Manowska nie miała takiego poparcia i są wątpliwości, czy w ogóle jest sędzią. Konstytucja wymaga, żeby ustawę uchwalił Sejm i żeby kandydatów na I Prezesa SN przedstawiło Zgromadzenie Ogólne. Instytucje, nie ludzie je tworzący. Czy PAD podpisałby ustawę uchwaloną przez 25 posłów, gdyby mu wysłali? A powołał kandydata przedstawionego przez 25 osób.

Uczony kieruje słowa do Polaków:

- Obywatelu, przedsiębiorco, podatniku! Jeśli państwo nałożyło na Ciebie 10 tys.kary, nie chce zapłacić odszkodowania, albo domierzyło Ci podatek, nie martw się! Idź z tym do Trybunału Konstytucyjnego lub do sądu! Tam czeka koleżanka Jarosława Kaczyńskiego i była zastępczyni Zbigniewa Ziobry. Możesz być spokojny o wynik.

Prof. Matczak zwraca uwagę, że prawda się broni i wiele osób nie daje się nabrać na propagandę obozu rządzącego.

- Dawno nie widziałem takiego starcia propagandy PiS i odporu, który dali ci, którzy opowiadają się za prawdą. Tysiące ludzi pisały: PAD znów złamał Konstytucję. Nie zakrzyczycie tego - komentuje prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

         Popierasz Matczaka - kciuk w górę!

+ 1017
- 19

Polub Polityczek.pl