aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaldcpeldpleddddddddd.jpg

Prawnicy skomentowali decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu na urząd prezesa Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej.

Nie prof. Włodzimierz Wróbel a Małgorzata Manowska zasiądzie w fotelu Prezesa Sądu Najwyższego - taką decyzję wbrew rekomendacji sędziów Zgromadzenia Ogólnego SN podjął Andrzej Duda.

Prawnicy nie zostawiają suchej nitki na postanowieniu prezydenta; zarzucają kolejne złamanie Konstytucji i deklarują, że Manowska nie jest prezesem Sądu Najwyższego.

- Decyzja PAD bez podstawy prawnej, bez mocy prawnej, z oczywistym naruszeniem art. 183 ust. 3 Konstytucji. Małgorzata Manowska nie była kandydatką przedstawioną przez zgromadzenie SN, nie uzyskała poparcia większości. Jest co najwyżej technicznym adminem, z pewnością nie jest I Prezesem SN. Decyzja PAD nie wykreowała piastuna konstytucyjnego organu państwa, jakim jest I Prezes SN. Sędzia Manowska jest co najwyżej technicznym adminem, delegowanym do tymczasowego zarządzania sprawami administracyjnymi SN. Nie ma kompetencji I Prezesa, jej wybór nie ma mocy prawnej - wypowiada się dr Mikołaj Malecki, Katedra Prawa Karnego UniwersytetU Jagielloński.

- Prezydent Andrzej Duda, powołując Małgorzatę Manowską na I prezesa Sądu Najwyższego, naruszył co najmniej następujące przepisy Konstytucji RP: art. 183 ust. 3, art. 178 ust. 1, art. 179 i art. 187, art. 10 i art. 173, art. 126 ust. 1 i 2, art. 45 ust. 1, art. 7 oraz art. 2 Konstytucji RP - ocenia prof. Anna Rakowska-Trela z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dziennikarz Patryk Michalski z radia RMF FM przypomniał, że prezes Sądu Najwyższego jest jednocześnie przewodniczącą Trybunału Stanu - często pojawiają się głosy, że Andrzej Duda po zakończeniu swojej kadencji stanie przed nim za wielokrotnie złamanie Konstytucji.

- Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego jest z urzędu Przewodniczącym Trybunału Stanu. Tak tylko wspominam, skoro trwa dyskusja o niebezpieczeństwach związanych ze wskazaniem profesor Małgorzaty Manowskiej, byłej polityk - zastępczyni Zbigniewa Ziobry - na stanowisko Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego.

Na słowa dziennikarza odpowiada prawnik dr Kamil Mamak, Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Na szczęście to problem jedynie czasowy. Prof. Manowska nie jest 1. Prezesem Sądu Najwyższego. Nie było decyzji o przedstawieniu kandydatów, wiec po wyborach nowy Prezydent powinien oczekiwać od ZO SSN zakończenia procedury - komentuje prawnik.

         Popierasz prawników - kciuk w górę!

+ 2293
- 49

Polub Polityczek.pl