aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaledededdddddd.jpg

Socjolog prof. Magdalena Środa wypowiedziała się na temat Kościoła katolickiego.

Kilka dni temu Środa zabrała głos w dzień 100. urodzin Karola Wojtyły. Uczona nie ukrywa, że nie jest fanką papieża Polaka i skrytykowała postawę JP2 w czasie pełnienia przez niego pontyfikatu.

- Jan Paweł II był Kaczyńskim Kościoła katolickiego. Zapewne miał jakieś zasługi dla zniesienia żelaznej kurtyny, ale niewiele ponadto. Był ortodoksyjnym kostycznym służbistą Kościoła, który wiedział, że Rydzyk jest więcej wart niż Tischner, bo Rydzyk to logistyka i pieniądze a Tischner to kłopotliwe dla wiary myślenie.

- Uwielbiał podróżować, ale jego ekumenia sprowadzała się do hasła: przejdźcie na katolicyzm! Otaczał się posłusznymi prymitywami jak Dziwisz, wybrał księgowego Glempa na prymasa Polski, bo bał się osób myślących, dał się omotać Półtawskiej i wierzył, że na świecie nie ma większego zła niż prezerwatywa i aborcja (niech Afryka ginie na AIDS, byleby nie stosowała prezerwatywy). Teoria, że stworzył jakieś pokolenie (JPII) szybko okazała się kompletną fikcją, bo nie był żadnym autorytetem. Jego pisma są zachowawcze i od 1993 roku radykalnie doktrynalne (tomistyczne). Zacznijcie je wreszcie czytać, jeśli nie wierzycie. To skandal, że szef demokratycznej partii Borys Budka zachwyca się jego dorobkiem a minister nauki i szkolnictwa wyższego zaleca popularyzowanie jego dorobku jako priorytet swoje kadencji - komentowła Środa sylwetkę Jana Pawła 2.

Po tych krytycznych słowach względem papieża na socjolożkę spadła krytyka głównie ze strony osób wierzących jak informuje Środa.

- To kuriozalne ale i symptomatyczne dla polskiego katolicyzmu, że największy hejt i największa liczba przekleństw po ostatnim wpisie poświęconym JPII, skierowanych w moim kierunku (gdzie słowa "k..." i "szmata" były najbardziej delikatnymi) , były autorstwa wielbicieli papieża a więc - zapewne - katolików. Czy jest na świecie jakaś inna religia, która wzbudza i ugruntowuje tyle nienawiści wobec osób inaczej myślących co polski katolicyzm? - pyta prof. Magdalena Środa za pośrednictwem proflu na Facebooku.

- Zgodni co do zasad swoich, ale nie zgodni co do zasad chrześcijaństwa. Czytając te wpisy obrzydliwe nie dziwię się, że kościoły pustoszeją. Pozostają w nim głównie starsze osoby, dla których to chyba jedyna rozrywka i niech tak się dzieje. Cieszę się z Twojego głosu w sprawie Kościoła katolickiego. W pełni się z nim zgadzam - odpowiedziała Dorota Róża Chałat, radna Rady Miejskiej w Koszalinie.

Zareagowali internauci:

"Fanatycy wszystkich religii nie myślą racjonalnie i kierują się emocjami. Prymitywne to ale funkcjonuje od tysięcy lat".

"Każda religia to opium dla mózgu".

"Szkoda, że katolicy nie wierzą w swoją wiarę, że bóg stworzył Ewę i Adama i wszyscy jesteśmy rodziną. A rodzina to ponoć świętość i obrażać jej nie wolno".

"Niestety. Ale w niedzielę się wyspowiada u księdza i od poniedziałku znowu można wyzywać innych. Ciemnogród".

            Popierasz Środę - kciuk w górę!


+ 455
- 15

Polub Polityczek.pl