49525563113_5006237896_c.jpg

Arcybiskup Wojciech Polak skomentował film "Zabawa w chowanego" Tomasza i Marka Sekielskich.

"Zabawa w chowanego" to drugi film Sekielskich po "Tylko nie mów nikomu" dotyczący pedofilii w Kościele katolickim. Dzisiaj o godz. 10 dokument został opublikowany na ogólnodostępnej platformie YouTube (długość 1 godz. 27 min).

- Po premierze "Zabawy w chowanego" widzimy, że w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło. Jeśli już to na gorsze. Prokuratura krajowa ma cichy układ z Kościołem w sprawie księży-pedofilii? To materiał na komisję śledczą - komentuje publicysta Leszek Jażdżewski z magazynu "Liberte!".

- Film braci Sekielskich nie jest porażający. Podobne postawy biskupów i Kościoła wobec ofiar miały miejsce na całym świecie. Zdumiewa, że rodzimi biskupi nie wyciągnęli żadnych wniosków. Żadnych. "Zabawa w chowanego" pokazuje raz kolejny, jak dobrze trzyma się w Kościele myślenie wedle zasady: „Kościół jest jak matka, a matki się nie krytykuje”. To ta zasada doprowadzi do całkowitej utraty wiarygodność rodzimy Kościół. Ofiary nie mogą liczyć na empatię Kościoła. Nie mogą liczyć na sprawiedliwość państwa. Mogą liczyć na media i ludzi dobrej woli, których chrześcijaństwo zobowiązuje do przyzwoitości - wypowiada się teolog Jarosław Makowski.

Na temat dzisiejszej publikacji wypowiedział się także arcybiskup Wojciech Polak.

- Historie z filmu nie są prawdą o zdecydowanej większości księży. Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele. W zdecydowanej większości księża i siostry zakonne, to ludzie z powołaniem, sumiennie wypełniający swoje obowiązki - broni abp Polak przedstawicieli Kościoła katolickiego.

Hierarcha zapowiedział zwrócenie się do Watykanu.

- Jako delegat Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży zwracam się poprzez nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dot. zaniechania wymaganego prawem działania - zakomunikował abp Wojciech Polak.

48870726613_9199e92aa6_c.jpg

             Popierasz Polaka - kciuk w górę!


+ 25
- 748

Polub Polityczek.pl