aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalepdedeeeee.jpg

Mecenas Roman Giertych skomentował dzisiejsze stanowisko ogłoszone przez marszałek Sejmu Elżbietię Witek ws. najbliższego posiedzenia Sejmu.

Za sprawą trwającej pandemii koronawirusa rządzący politycy PiS zdecydowali, że część posłów będzie mogła uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu - zdalnie.

- Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie Regulaminu Izby, a w Sali Plenarnej będzie ograniczona liczba posłów. Zasiądą na niej przedstawiciele każdego klubu, zaś pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie - ogłosiła Witek.

Prawnicy nie mają złudzeń, że decyzja ta nie jest zgodna z Konstytucją.

- Wszelka zmiana Regulaminu Sejmu uchwalona w sposób sprzeczny z Regulaminem Sejmu i Konstytucją nie będzie ważna. Wszelkie przepisy uchwalone na bazie takiej zmiany - dobre i złe - nie będą prawem. To stworzy dualizm prawny, który jest początkiem anarchii. Próba uchwalania ustaw zdalnie jest jawnym zamachem stanu. Prawda jest taka, że PiS stracił większość w Sejmie, bo część posłów jest na kwarantannie, a część boi się przyjść. Na bazie obecnego Regulaminu Sejmu można przeprowadzić głosowanie imienne poprzez wrzucenie kart z głosowaniem do urny. Wówczas posłowie do sali posiedzeń mogą wchodzić pojedynczo. Skoro Polacy chodzą do pracy, to dlaczego posłowie mają być z pracy zwolnieni? - komentuje mec. Roman Giertych.

Równie krytycznie do decyzji polityków PiS odnosi się konstytucjonalista prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Epidemia koronawirusa pokazuje dobitnie, że żyjemy w państwie pozakonstytucyjnym. Władza bez ogłoszenia stanu nadzwyczajnego wprowadza stan nadzwyczajny. Działa bez żadnego trybu. Ogranicza nasze wolności bez rygorów, które w takich sytuacjach nakłada Konstytucja. To nienormalne. Sprawa ze zdalnymi obradami Sejmu zaczyna konstytucyjną równię pochyłą - łamiemy Konstytucję, bo wirus, a wszyscy tak boimy się wirusa, że nikt nie zaprotestuje przeciwko jej łamaniu. Wszystko da się uchwalić, gdy ludzie się boją. Rozliczajmy rząd z proporcjonalności działań.

8. posiedzenie Sejmu zaplanowano na piątek 27 marca.

39149116450_27981b00fd_c.jpg

          Popierasz Giertycha - kciuk w górę!


+ 2806
- 21

Polub Polityczek.pl