aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaldpddddddd.jpg

Profesor Marcin Matczak skomentował wystąpienie premier Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim, gdzie się odbyła debata na temat praworządności w Polsce.

- Ustrój sądownictwa jest dziedziną nieobjętą prawem UE i angażowanie w tę sprawę PE czy KE narusza podstawowe zasady traktatowe Unii. Realizujemy reformę sądownictwa, która jest potrzebna i której oczekują Polacy. Zastanówcie się, dlaczego Polska jest krytykowana za rozwiązania, które znacie z własnych krajów, dlaczego debatujecie nad kompetencjami, które traktaty unijne dały parlamentom narodowym, a nie nam tutaj - mówiła do europosłów Beata Szydło i zapowiadała, że PiS nie cofnie się ws. zmian w sądach.

Na deklaracje byłej premier zareagowała europosłanka Wiosny Sylwia Spurek:

- Trzeba to powiedzieć wprost. Czas dyplomacji się skończył! Polki i Polacy oczekują od KE jasnych deklaracji i działań. Oczekują niedopuszczenia do Polexitu i ochrony nękanych za obronę trójpodziału władzy sędziów oraz obywatelek i obywateli.

Do wystąpienia Beaty Szydło odniósł się także konstytucjonalista prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Pani Premier, Pani decyzja o niepublikowaniu orzeczenia TK w sprawie K 47/15 była zamachem stanu. Władza wykonawcza musi respektować wyroki sądów, a Pani wyrok zlekceważyła. Nie ma Pani żadnego tytułu do mówienia o polskiej praworządności, bo to Pani rozpoczęła jej destrukcję - napisał uczony na Twitterze.

- Szydło, Wiśniewska, Jaki i inni nie rozumieją co do nich mówią koleżanki i koledzy z Europy. To nawet nie kwestia języka. To inna cywilizacja - komentuje dziennikarz Tomasz Lis.

Internauci do Szydło:

"A ja Pani mówię, jako polski obywatel - kłamie Pani i manipuluje. W imię partykularnych interesów Pani partii".

"Konstytucja, którą uchwaliliśmy w 1997 roku, była i jest wielokrotnie łamana przez PiS.I to się dzieje na rozkaz jednego, zawziętego autokraty i uzurpatora, który rozdaje apanaże i stanowiska".

"Macie kompletnie gdzieś Konstytucję RP i traktaty unijne. W Unii Europejskiej jedyną wartością jest dla Was kasa".

"Proszę już otworzyć oczy i spojrzeć na świat! Jesteście wy, ludzie z PiS-u i my - cała reszta. Zero poparcia dla was. 26:1".

            Popierasz Matczaka - kciuk w górę!


+ 3804
- 48

Polub Polityczek.pl