aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakorkfffff.jpg

Były prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber gościł na antenie Polskiego Radia. Uczony wypowiadał się m.in. o sytuacji w sądownictwie.

Przez całą rozmowę Kleiber zachowywał się ta, jakby nie chciał zaszkodzić politykom PiS ani zbyt mocno zaatakować racji polityków opozycji. Ewidentnie jednak Kleiber przechylał się w stronę narracji rządzących, skrytykował m.in. decyzję Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego:

- Chciałoby się, żeby KE troszkę inaczej patrzyła na polskie sprawy, jest to niespójne z tym, co mówiła parokrotnie komisarz Jourova, która chciała rozmowy, a tutaj wygląda na to, że rozmowy nie są już dla komisji bardzo ważne w tej sprawie, bo woli, żeby TSUE rozstrzygał. Sprawa wydaje mi się, że nie jest na dobrej drodze, musimy się przygotować na decyzję, która będzie krytyczna i zobaczymy, co będzie dalej.

- Za tym kryje się walka o władzę, ale prowadzi się pod przykrywką walki o praworządność - krytykował profesor działania opozycji.

O marszałku Senatu Tomaszu Grodzkim: "Zupełnie nie rozumiem tego ruchu (powołania parlamentarnego zespołu obrony praworządności - red.) mnie się wydaje, że te posunięcia marszałka Grodzkiego są antyskuteczne z punktu widzenia interesów opozycji, bowiem próba rozmowy z obcymi, zagranicznymi osobami na taki temat drażliwy w Polsce jest bardzo źle odbierana i ja się dziwę, że w imię tego swojego dalekosiężnego celu przejęcia w Polsce władzy w następnych wyborach robi się rzeczy, które absolutnie temu celowi nie służą. Opozycja powinna mieć jasną strategię, próbować znaleźć w tej chwili rozwiązanie kompromisowe z rządem i próbować przekonywać, że jest w stanie zrobić to lepiej, po to, żeby wygrać następne wybory.

Kleiber deklarował, że rządzący jeszcze przed zamrożeniem Izby Dyscyplinarnej SN przez TSUE - a jego zdaniem tak się stanie - powinni szukać kompromisu z KE ws. sądów.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakdoddddd.png

"Michał Kleiber - polski mechanik i informatyk, profesor nauk technicznych, nauczyciel akademicki, w latach 2001–2005 minister nauki w rządach Leszka Millera i Marka Belki, od 2007 do 2015 prezes Polskiej Akademii Nauk, w latach 2006–2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów ze środowiskiem naukowym. Kawaler Orderu Orła Białego" ( źródło: Wikipedia).

         Popierasz Kleibera - kciuk w górę!


+ 12
- 1142

Polub Polityczek.pl