aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalpxdddddd.png

Profesor Marcin Matczak zareagował na zaproszenie wystosowane przez wiceministra Marcina Warchoła (PiS) dla Komisji Wenckiej do zwiedzania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Politycy PiS nie chcieli rozmawiać z przedstawicielami Komisji Weneckiej na temat ustawy dotyczącej sądownictwa. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zaprosił KW do zwiedzenia muzeum ŻW - miał być to argument za słusznością zmian PiS-u w sądach. Komisja Wencka z zaproszenia nie skorzystała i wyjechała po dwóch dniach spędzonych w Polsce.

Wnioski Komisji Weneckiej na temat ustawy PiS-u mają być zaprezentowane w krótkim terminie. Jej przedstawiciele zapewnili marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego o nadanie sprawie trybu pilnego. 

- Zaczynam mieć kłopoty z percepcją głupoty państwa PiS - zbyt duża koncentracja w czasie, nie nadążam za tym geometrycznym postępem. Najpierw informacja, że prezes Sądu Rejonowego w Elblągu zatrzymała sędziowskie togi, by nie można ich było wynieść z budynku sądu. Później min. Warchoł, zamiast podjąć merytoryczne rozmowy z Komisją Wenecką, zaprasza ją na wycieczkę do muzeum. Na koniec wreszcie sędzia Mitera próbuje udowodnić, że tzw. ustawa dyscyplinująca to tylko wzmocnienie niezawisłości sędziowskiej. I to wszystko właściwie jednego dnia - komentuje prawnik prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Doszło do kuriozalnej sytuacji, że minister Warchoł, jako przedstawiciel resortu sprawiedliwości, nie chciał spotkać się z Komisją Wenecką, której jest przedstawicielem - mówił w Polsat News mec. Jacek Dubois.

Prof. Wojciech Sadurski (prawnik): "Czekam, aż panowie Warchoł i Muszyński złożą mandaty członków Komisji Weneckiej – instytucji nielubianej przez rząd PiS. Przecież do Wenecji można przejechać się przy jakiejś innej okazji. Ale uprzedzam: strasznie dużo kanałów!". 

ODI1L3VfMS9jY19hMDE1MS9wLzIwMTgvMDYvMjUvODI1LzM2MC8wMWY0NGNlN2Q5ZWM0ODJiYTExOWUyMTU2ZTZjYTlhNi5qcGVn.jpeg

Do zachowania polityka PiS względem Komisji Wenckiej odniósł się także prawnik prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Przyjeżdżają do nas poważni ludzie , bo chcą porozmawiać o ważnych sprawach. Wiceminister Warchoł nie chce rozmawiać. Zaprasza ich na spacer do muzeum, żeby się mogli dokształcić. Arogancja to motyw przewodni w naszych relacjach ze światem zewnętrznym. Naszła mnie myśl, że Minister Warchoł powinien zaprosić Komisję Wenecką do zwiedzania kamienicy Pana Banasia, aby rzekomo nieproszeni goście mogli się osobiście przekonać, na jak silnych podstawach aksjologicznych opiera się nasz system checks nad balances.

        Popoierasz Matczaka - kciuk w górę!


+ 2912
- 131

Polub Polityczek.pl