aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaldrpfffff.jpg

Przedstawiciele Komisji Weneckiej przybyli dzisiaj do Warszawy w związku z apelem marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego o zbadanie ustaw PiS dotyczących sądownictwa.

Komisja Wenecka spotkała się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Michał Kamiński, oraz senatorowie Aleksander Pociej i Bogdan Klich.

Następnie KW udała się na spotkanie z przedstawicielami klubów parlamentarnych. W spotkaniu nie uczestniczyli politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.

- Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, rozwiązania przyjmowane przez Sejm nie mogą naruszać polskiej Konstytucji i prawa europejskiego - wypowiadał się reprezentujący PO Borys Budka.

- To wstyd że Komisja musiała przyjechać do mojego kraju. Wstyd, że jesteśmy na cenzurowanym w oczach Europy - deklarował przedstawiciel Lewicy Razem Krzysztof Śmiszek.

Tuż po spotkaniu z dziennikarzami spotkał się marszałek Tomasz Grodzki. W czasie konferencji mówił:

"Komisja Wenecka przyjechała do Polski w trybie pilnym, aby wydać opinię o akcie legislacyjnym, który dotyczy fundamentalnych spraw w sądownictwie. Niektórzy nazywają to "ustawą kagańcową". Proszę sobie zdawać sprawę, że skład Komisji Weneckiej jest bardzo wysoki - tam są byli premierzy, byli sędziowie trybunałów i eksperci najwyższej klasy. Przypomnę, że Komisja Wenecka została powołana po to, aby młodym demokracjom dawnej Europy Wschodniej służyć pomocą i opinią w budowaniu filarów demokratycznego społeczeństwa, w tym systemu wymiaru sprawiedliwości.

Komisja wydaje opinie, które oczywiście nie są wiążące, ale my nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm, to znaczy prowadzimy w czasie, który jest nam dany, w czasie 30 dni, maksymalnie szerokie konsultacje z Komisją Europejską, z Komisją Wenecką, z polskimi stowarzyszeniami, z uczonymi, ekspertami. Te konsultacje będą prowadzone aż do debaty plenarnej, która zacznie się 15 stycznia w Senacie. Dostaliśmy obietnicę od przewodniczącego delegacji, że opinia Komisji Weneckiej będzie wydana w trybie pilnym".

EN1DZWvWsAEwDhS_1.jpg

Do brzydkiego zdarzenia z udziałem Komisji Wenckiej doszło w związku z nie przyznaniem - przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - jej przedstawicielom samochodu, który umożliwiałby przemieszczanie się po Warszawie. Dziennikarz Patryk Michalski (RMF FM) informuje, że zdaniem polityków PiS wizyta Komisji Weneckiej nie jest... oficjalna stąd taka decyzja.

Komentarze internautów:

"Pokaz buractwa".

"To jest właśnie PiS w całej okazałości".

"Grodzki zaprosił, to niech płaci za swoich gości".

"Pozostanie nam po PiSie - wstyd, że pozwoliliśmy im rządzić".

"Nie mam słów na poziom żenady". 

           Popierasz PiS - kciuk w górę!


+ 129
- 5913

Polub Polityczek.pl