49238493781_9e9413bf4e_c.jpg

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz gościł dzisiaj na antenie Polskiego Radia. Polityk komentował konflikt amerykańsko-irański.

Atak Iranu na amerykańskie bazy. "Mamy kontakt z polskim dowództwem. W jednej z tych baz są polscy żołnierze. Oni nie ucierpieli w tych atakach. (...) Poczekajmy na oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa. Zobaczymy jak, Stany Zjednoczone interpretują tę sytuację.

Konflikt Iran-USA. "Dążymy do deeskalacji konfliktu. Jesteśmy w kontakcie z innymi państwami Unii Europejskiej. Dla nas zły scenariusz jest taki, że Stany Zjednoczone tracą zainteresowanie współpracy z Europą".

Nieobecność Dudy w Izraelu. "To była dobra decyzja prezydenta, którą MSZ popiera. Są już reakcje prasy światowej. Przez naszych sojuszników zostało przyjęte to ze zrozumieniem. Nie może być tak, że przedstawiciel Polski nie ma możliwości wypowiedzenia się".

***

- Sytuacja jest pod całkowitą kontrolą. Prezydent i premier wspólnie na bieżąco monitorują sytuację - oświadczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Zastanawiam się co jest „pod kontrolą”. Działania Iranu? Odpowiedź USA? Parlament iracki wzywający obce wojska do opuszczenia kraju? Bo mnie się wydaje, że to wszystko jest cholernie daleko od bycia „pod kontrolą” - komentuje dziennikarz Konrad Piasecki.

- Zamiast zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego po atakach na bazy USA w Iraku, prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem i ministrami w BBN. Pomysł PiS i PAD na kampanię jest jasny: nie damy opozycji ani centymetra na inicjatywę. Tyle że tu chodzi o bezpieczeństwo Polski, a Polska to nie jest prywatny folwark panów z PiS - wypowiada się dziennikarka Renata Grochal z "Newsweeka".

Internauci o słowach Czaputowicza:

"Nie mamy własnego zdania, dopóki Waszyngton nie przemówi. Jakie to żałosne. Mogliby przynajmniej udawać, że nie jesteśmy wasalami".

"To się nazywa wstawanie z kolan".

"Czytaj: Nie wiemy jeszcze co o tym mamy sądzić, czekamy na przekaz USA, by móc się do niego dostosować".

"Bo co? My nie mamy dyplomacji? Czy prowadzimy wspólną z USA? Jeśli tak, to Czaputowicz nie jest potrzebny".

***

Konferencja prezydenta Donalda Trumpa na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie odbędzie się w Białym Domu dzisiaj o godzinie 17 czasu polskiego.

      Popierasz Czaputowicza - kciuk w górę!


+ 2
- 357

Polub Polityczek.pl