aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakrfffffff.jpg

Redaktor Gazety Wyborczej Wojciech Czuchnowski zareagował na artykuł portalu onet.pl poświęcony Krystynie Jakubiak.

Dziennikarze Onetu; Mariusz Baczyński oraz Janusz Schwertner opisali los policjantki Krystyny Jakubowskiej, którą dotknęła pisowska ustawa dezubekizacyjna.

"1 października otrzymała pierwszą obniżoną emeryturę. Zmarła na zawal serca niespełna miesiąc później, w ostatni dzień października".

- Dla mnie ustawa dezubekizacyjna jest esencją niesprawiedliwości. Jakubiak posłała za kratki Pershinga, rozwaliła grupę "Rympałka", a na fikcyjnym etacie w SB była tylko na moment, bo chwilowo zajęty był etat w kryminalnych. Jak można niszczyć takich ludzi? Ustawa dezubekizacyjna pokazuje też jedno: z perspektywy 2019 roku należy uznać, że w latach 90. bardziej opłacało się porywać ludzi, łamać im kości, rabować - niż być policjantem. Krystyna Jakubiak nie mogła zrozumieć, że nic nie znaczący epizod z lat 80. przekreśli całe jej życie. Na trzy miesiące przed śmiercią napisała o tym w liście do ministra Mariusza Błaszczaka. Odpowiedź nie przyszła - ani za jej życia, ani nigdy później - komentuje autor artykuły dziennikarz Janusz Schwertner.

- Gdy skończyłam czytać ten tekst, miałam ściśnięte gardło i łzy w oczach... chociaż jestem podobno „twardą babą”. Tak, jako suweren, odwdzięczyliśmy się tym, którzy strzegli naszego bezpieczeństwa. Wstyd mi za nas wszystkich - wypowiada się prokurator Katarzyna Szeska.

Wojciech Czuchnowski ("Gazeta Wyborcza"): "Wstrząsający tekst Onetu jak władza PiS potraktowała Krystynę Jakubiak, policjantkę,pogromczynię gangsterów w latach 90. "Zdezubekizowana" zmarła krótko po wymierzeniu jej "sprawiedliwości dziejowej". O takiej władzy można powiedzieć tylko jedno: bandyci. Gdy Jakubiak zmarła, Komenda Główna Policji odmówiła asysty na pogrzebie. Kolegów z KSP, którzy szli na pogrzeb w mundurach zawrócono i kazano się przebrać w cywilne ciuchy. To chyba najbardziej poruszający fragment tekstu".

Bartosz Węglarczyk (naczelny onet.pl): "Niezwykle poruszająca historia policjantki, która walczyła i wygrywała w starciu z mafią, a przegrała w potyczce z bezdusznymi politykami. To, że państwo ją tak potraktowało, będzie na zawsze hańbą odpowiedzialnych za to urzędników".

Magdalena Kochan (senator): "Krystynie Jakubiak należy się nasza wdzięczność, podziw, szacunek i medale. PiS odebrał Jej godność i emeryturę. Podłość i hańba!". 

    Popierasz Czuchnowskiego - kciuk w górę!

+ 1806
- 19

Polub Polityczek.pl