aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaelrtggggg.jpg

 "Strategia ontologiczna" czyli dokument mający być drogowskazem w walce z nowotworami na najbliższe 10 lat zakłada przeznaczenie środków publicznych w kwocie ok. 100 mln zł na badania naukowe poświęcone lekom mogącym zwalczać nowotwory.

- Narodowa Strategia Onkologiczna. 160.000 zachorowań na raka rocznie wymaga mocnego wsparcia Rządu. Ustawa pozwala opracować solidny wieloletni plan zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych - chwali plan rządu były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jakub Kosikowski (lekarz): "Narodowa strategia onkologiczna zmieni pacjentom tyle samo, co narodowa sieć onkologiczna i karta diagnostyki i leczenia onkologicznego dilo. Nic. A lekarzom przybędzie biurokracji. Zamiast realnych działań kolejne zespoły i programy, nowotworów przybywa, a onkologów ubywa".

W maju br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą "strategii onkologicznej".

- To jest dobry dzień dla polskich pacjentów i dla onkologii. Wreszcie będziemy mieli swoją strategię onkologiczną. Będzie to pierwszy taki dokument rangi rządowej, który pokaże szeroką skalę działań, jakie mamy wykonać. (...) Narodowa Strategia Onkologiczna wpisuje się w działania, które już podejmujemy, takie jak: Narodowa Sieć Onkologiczna, którą rozszerzymy o kolejne 2 ośrodki, czy Breast Cancer Unit - wypowiadał się w czasie konferencji z Dudą minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Główne cele Narodowej Strategii Onkologicznej to:

*obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia;

*poprawa profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych;
*rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb z *uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin;
*zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej w onkologii, udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną;
*opracowanie i wdrożenie zmian organizacyjnych, które zapewnią chorym równy dostęp do koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w onkologii;
* rozwój działalności szkoleniowej i edukacji oraz kształcenia kadr medycznych w onkologii;
* rozwój badań naukowych mających na celu poprawę i wzrost efektywności oraz innowacyjności leczenia chorób nowotworowych.

c78402cd-548f-4689-b2c7-47d6efe1f4d3.jpg

- 100 mln zł na badania nad nowymi lekami na raka - zakłada rządowy projekt strategiczny. Powiem tak: żałosny śmiech na sali. Przypomnę, że tv Jacka Kurskiego dostała w tym roku z rekompensaty 675, 3 mln, a Rydzyk na różne działania dostał od państwa dużo ponad 200 mln. Priorytety - komentuje publicysta Przemysław Szubartowicz (publicysta). 

           Popierasz PiS - kciuk w górę!


+ 2
- 404

Polub Polityczek.pl