aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasdfrggggg.jpg

Profesor Marcin Matczak (Uniwersytet Warszawski) skomentował sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, który zaczął mieć problemy zawodowe po tym, jak wystąpił do Kancelarii Sejmu o ujawnienie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sprawa sędziego Juszczyszyna. "To jest moment, w którym wszystkie odpowiedzialne organy państwa powinny stanąć w obronie sędziego z Olsztyna - to czas na reakcję Senatu RP, który powinien zażądać wyjaśnień od Zbigniewa Ziobry. To jest przemoc wobec sędziów, nie można na nią pozwolić. Dwa lata temu pisałem, że każde łamanie konstytucji jest ostatecznie łamaniem człowieka. Dzisiaj widzimy przykłady barbarzyńskich prób złamania sędziów przez władzę polityczną - karanie za orzekanie niezgodne z linią partii, degradacje, dyscyplinarki. Nie można na to pozwolić. Mam nadzieję, że tacy ludzie staną się wzorem dla całych pokoleń polskich prawników. Wielki szacunek i podziękowania, Panie Sędzio!".

Resort Ziobry. "Ministerstwo Sprawiedliwości ustaliło przekaz dnia: „żaden sędzia nie może kwestionować statusu innego sędziego”. To kłamstwo. Wyrok TSUE mówi dokładnie odwrotnie - każdy sąd ma obowiązek ocenić, czy sędzia powołany przez neoKRS jest niezawisły. Tak zrobił sędzia Juszczyszyn. Zgodnie z orzecznictwem TSUE sądy krajowe mają obowiązek zachować się dokładnie tak, jak sąd odsyłający, w podobnych sprawach. Sprawy, w których orzekają sędziowie powołani przez neoKRS, są sprawami podobnymi, ponieważ powstaje w nich ten sam problem niezawisłości sędziowskiej. Mamy w sercu wymiaru sprawiedliwości źródło poważnej choroby. To źródło nazywa się nielegalna KRS. To trzeba szybko zmienić, bo ona rozsiewa chorobę po całym systemie prawa: produkuje nam nielegalnych sędziów, których wyroki mogą być podważane.”

O pomyśle PiS dyscyplinującym sędziów. "PiS chce wsadzać sędziów do więzienia za okazywanie wrogości zasadom lub formie rządu Republiki"? Problem w tym, że o tym wsadzaniu będą decydować sędziowie. No i za okazywanie wrogości zasadom Republiki przydałoby się najpierw skazać kilku polityków. Jeżeli PiS uchwali ustawę, zgodnie z którą będzie wsadzał do więzienia za stosowanie prawa Unii Europejskiej na podstawie wyroku TSUE, nie będziemy mogli być w UE. Dla obrony stołków swoich kolegów z neoKRS ci ludzie podpalą Polskę. Ale ważne, żeby kolegów nie zostawić samych".

Przyszłość. "Pamiętajcie, że nic nie trwa wiecznie. Kiedyś wiatr historii porwie ten polityczny parasol, roztaczany nad giętkimi kręgosłupami wszelkich niby-prawników, podlizujących się władzy politycznej i sprzeniewierzających się ślubowaniu. Jakże będą się oni wtedy trząść się ze strachu".

784px-Marcin_Matczak_2019.jpg

         Popierasz Matczaka - kciuk w górę!


+ 1222
- 7

Polub Polityczek.pl