010511_r2_940.jpg

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik odniósł się do postawy CBA względem afery szefa Najwyższej Izby Kontroli - Mariana Banasia.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości domagają się ustąpienia Banasia ze stanowiska, ten jednak nie śpieszy się, aby to uczynić.

- Władze PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele oczekują, że Marian Banaś poda się do dymisji. Ja natomiast oczekuję, że do dymisji powinni się też podać nowi wiceprezesi NIK, Tadeusz Dziuba i Marek Opioła. Oni właśnie dostali rekomendacje od Banasia, a to nie są, jak się okazuje, najlepsze rekomendacje. Wczoraj przesłuchiwani w Sejmie, pytani o tzw., sprawę Banasia, milczeli jak zaklęci. A „marszałkini,pożal się Boże, Elżbieta Witek natychmiast zaklepała ten wybór; też bym ją odstrzelił za tę absurdalną decyzję. To jest, proszę Państwa, prawdziwy dom kolesi...Kłania się Sławomir Mrożek - komentuje publicysta Andrzej Bober.

Jan Libicki (senator): "Marian Banaś był szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Podlegały mu wszystkie Urzędy Skarbowe i sprawy podatkowe. Jeśli w stronę tak ważnego urzędnika kierowane są tak poważne zarzuty, to odpowiedzialność za sprawę powinien wziąć przede wszystkim premier".

- O tym, że Banaś kręcił w sprawie swojego majątku powszechnie wiadomo od ponad roku. Mimo to Kaczyński wybrał go na ministra finansów, a potem prezesa NIK i stawiał za wzór. Dziś, kiedy afera może pozbawić PiS władzy, wzywa do dymisji? Chce zmieniać Konstytucję? Gnijąca władza - wypowiada się poseł Jan Grabiec. 

Z kolei lider SLD Włodzimierz Czarzasty mówił do polityków PiS w dzisiejszym programie "Kawa na ławę" (TVN24): "Zapomnijcie o zmianie konstytucji przy okazji Banasia. (...) Mam propozycję, by PiS upublicznił to, co CBA napisało o panu Banasiu".

Komentarz Wojtunika

Kilka tygodni temu CBA bało się mówić o kontroli, a dziś hucznie składa zawiadomienie na Banasia? Banaś kogoś zabił w międzyczasie? Zapadła polityczna decyzja o zmianie podejścia z „chronimy” na „zwalczamy”. To dowód uwikłania teoretycznie niezależnych CBA i NIK. Dokładnie 4 lata temu odszedłem ze stanowiska szefa CBA. Od tego czasu nie wykryto żadnej poważnej afery, a Polska spada w rankingach antykorupcyjnych. Nepotyzm i korupcja polityczna to codzienność a sprawa Banasia pokazuje jak bezwolne, pogubione i upolitycznione jest CBA.

       Popierasz Wojtunika - kciuk w górę!


+ 386
- 6

Polub Polityczek.pl