aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadlfrpfglgggg.jpg

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna po tym, jak zaczął domagać się od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - zaczął mieć problemy zawodowe.

"Sędzia Juszczyszyn orzekał na delegacji w olsztyńskim okręgu od września - miał pozostać w tym sądzie do końca lutego, z możliwością przedłużenia delegacji. Nic z tego. (...) został pilnie odwołany z delegacji" - informuje Magdalena Gałczyńska (Onet).

- Apeluję do kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania, orzekali niezawiśle i odważnie - mówił sędzia w czasie spotkania z mediami po decyzji ministra Zbigniewa Ziobro.

Zwolnionego sędziego wsparła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: "Wielki szacunek zwłaszcza za zdanie: „Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę”. Z sędziami z takim etosem czuję się bezpieczna jako obywatelka RP".

- To jest moment, w którym wszystkie odpowiedzialne organy państwa powinny stanąć w obronie sędziego z Olsztyna - to czas na reakcję Senatu RP, który powinien zażądać wyjaśnień od Z. Ziobry. To jest przemoc wobec sędziów, nie można na nią pozwolić - wypowiada się prawnik prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Janusz Schwertner (dziennikarz, Onet): "Sędzia zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia do KRS, więc minister natychmiast odwołał go z delegacji. Niebywałe. To, jak władza traktuje dziś demokrację i porządek prawny, od dawna nie mieści się w głowie. Bardzo ciężkie czasy".

Krzysztof Parchimowicz (prokurator): "Odwołanie olsztyńskiego sędziego to drobiazg. Chcieliby, by go unicestwić. Mimo przywileju delegacji do wyższej instacji, nie ukląkł, nie pocałował ręki. Pozostał niezawisłym sędzią. Czeka go - w zamyśle - bezwzględne dożywocie w sądzie rejonowym".

Przeysław Szubartowicz (publicysta, wiadomo.co): "Ziobro odwołuje sędziego, który nakazał ujawnienie list poparcia do neo-KRS. Ta wiadomość powinna wstrząsać polską polityką, wywalić rząd, wyprowadzić ludzi na ulice. Zresztą nie tylko ta, bo od 4 lat dzieją się gorsze rzeczy. Urządzamy się w d*pie? Nie. Już jesteśmy urządzeni".

Reakcje internautów:

"Prokurator Stanu Wojennego Piotrowicz sędzią TK, odważny i bezkompromisowy sędzia Juszczyszyn odwołany z sądu okręgowego. To jest Reforma Sądownictwa sygnowana nazwiskiem Ziobro!".

"Odwołanie z delegacji Sędziego Pawła Juszczyszyna świadczy o jednym. List poparcia kandydatów do KRS po prostu nie ma - nie ma wystarczającej liczby podpisów - i co gorsze, nie mają ochotników, by te podpisy uzupełnić".

"Ten sędzia wiedział, że spotkają go represje. Tym większy szacunek, że mimo to zapytał o tajoną jak żelazna maska listę rekomendacji dla pozorantów z tzw. KRS. Nerwowość władz politycznych wokół listy poparcia dla członków tzw. KRS osiąga poziom, w którym nie liczą się już pozory".

     Popierasz Juszczyszyna - kciuk w górę!

+ 1511
- 42

Polub Polityczek.pl