aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalffffffffff.jpg

Publicysta Waldemar Kuczyński zareagował na wypowiedź profesora Marcina Matczaka (Uniwersytet Warszawski) na temat Trybunału Konstytucyjnego.

Matczak o Trybunale Konstytucyjnym

- "Kiedy za 4 lata obecna opozycja wygra wybory, natychmiast zakwestionuje wybór proponowanej teraz przez PiS trójki, bo nie spełniali wymogów wiekowych, gdy byli powoływani. W ten sposób TK nigdy nie będzie już sądem stabilnym, a żaden sędzia nie będzie mógł czuć się bezpieczny. Nie bronię w tej sposób p. Pawłowicz czy p. Piotrowicza. Chodzi mi o państwo i jego instytucje. Nie można pozwolić na to, żeby anomalia wprowadzona przez PiS, polegająca na kwestionowaniu nieodwołanych sędziów z byle powodu, bo się wygrało, stała się zwyczajem konstytucyjnym. Dlatego apeluję do PiS - powołajcie do TK ludzi, którzy nie budzą wątpliwości formalnych. Powołajcie ich lege artis, z zachowaniem wszelkich terminów. Po to, aby nikt nie miał pokusy kontynuowania waszej cynicznej politycznej gry, którą rozpoczęliście cztery lata temu" - apelował prof. Matczak przed głosowaniami w Sejmie. 

"Dla przyszłych pokoleń - proszę pamiętajcie, że kiedyś polski Trybunał Konstytucyjny był wielki. Jego sędziami byli tak wybitni prawnicy, jak Andrzej Zoll, Ewa Łętowska, Marek Safjan, Lech Garlicki i wielu innych. Miał autorytet i był wzorem dla prawników. Cześć Jego pamięci!" - napisał uczony na Twitterze. 

***

- Dla przyszłych pokoleń Panie Profesorze, bardziej niż skądinąd uzasadnione wspomnienia o ludziach wybitnych, potrzebny jest wysiłek, by Trybunał odzyskać i wybrać do niego godnych ludzi, którzy odbudują dla niego dawny szacunek. Więcej - dadzą mu coś nowego, ważnego - zareagował naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis.

Waldemar Kuczyński (publicysta): "On (TK - red.) wróci, ta hołota u władzy, najgorsza od czasu Bieruta zostanie w końcu odpędzona od niej przez naród, może i gwałtownie, ale zostawią kraj pogrążony w chaosie, korupcji, a państwo nie "tekturowe", lecz kloaczne. Niestety, taka bywa cena błędów narodu".

Wadim Tyszkiewicz (senator) o wyborze Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do TK.

"Zamknij mordę", zamiast: "Proszę o ciszę". Czy tak w sądach teraz będą zwracać się sędziowie do obywateli? Nauczyciele do uczniów? To jest ta nowa jakość w polskiej polityce, a teraz w sądach i Trybunale Konstytucyjnym? Sędzia TK to najwyższy autorytet, zaszczyt, honor i wzór do naśladowania. Jak się teraz czują wszyscy ci, którzy swoje głosy w wyborach oddali na PiS? To są Wasze standardy, nie moje. Jest mi Was tak po ludzku szkoda. Tylko Polski żal.

Magdalena Adamowicz (europosłanka): "Trybunału Konstytucyjnego nie ma od czasu nieodebrania przysięgi przez PAD od legalnie wybranych sędziów, nielegalnego wprowadzenia dublerów i obsadzenia funkcji prezesa TK. To, co teraz się dzieje, nie ma już znaczenia. Pytanie, jak na gruzach TK odbudować normalny sąd konstytucyjny...".

Reakcje internautów:

"Jak przypomnę sobie TK, w którego składzie byli tacy profesorowie jak Strzembosz, Łętowska, Zoll, Rzepliński i wielu innych, których wiedza, zachowanie, zasady były przez wszystkich podziwiane, akceptowane, a widzę dzisiejszych "paragrafów" z nadania PiS, to niedobrze mi się robi".

"Niestety, to jest nowa zmiana, całe społeczeństwo za to w przyszłości odpowie. Bardzo jest mi żal naszych dzieci i ich dzieci...".

"Tak to jest jak do wyborów, jak stado baranów idzie niewykształcona ciemna masa, a polska inteligencja nie mobilizuje się wystarczająco... Pawłowicz reprezentuje typowego wyborcę PiS, więc nikogo w tym obozie nie szokuje".

"Szkoda tej naszej Polski. Stan po wyborach: minęła złość, minął żal i rozczarowanie. Przyszedł strach, strach przed tym, co może się jeszcze wydarzyć. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nikomu by do głowy nie przyszło, że taki rynsztok stanie się codziennością w naszej ojczyźnie".

       Popierasz Kuczyńskiego - kciuk w górę!


+ 1023
- 32

Polub Polityczek.pl