aaaaaaaaaaaaaaaaaalprttgggg.jpg

Olga Tokarczuk uhonorowana Noblem za 2018 r. w dziedzinie literatury! Jest to najbardziej prestiżowa nagroda, jaką może otrzymać osoba pisząca.

- Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za 2018 r. za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarką za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerzej perspektywy, „z lotu ptaka” - informuje tygodnik "Polityka".

- Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! - napisała Tokarczuk na Facebooku. 

Gratulacje pisarce złożyli już najważniejsi polscy politycy:

Prezydent Andrzej Duda: Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!

Premier Mateusz Morawiecki: Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość.

Donald Tusk: Pani Olgo, najserdeczniejsze gratulacje! Co za radość i duma! Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca.

***

Słowa Tuska odnoszą się do niedawnej wypowiedzi ministra kultury Piotra Glińskiego, który bez szacunku wypowiedział się o dziełach pisarki w programie "Kropka nad i". - Próbowałem przeczytać książki Olgi Tokarczuk, nigdy nie dokończyłem - mówił wicepremier Gliński w programie Moniki Olejnik.

- Olga Tokarczuk jest po prostu pisarką, jednym jej twórczość się podoba, jednym się nie podoba, ale myślę, że powinniśmy nagrodę dla niej nie tylko uszanować, ale się z niej cieszyć - powiedział minister kultury po informacji o przyznaniu pisarce Nobla.

Prof. Tadeusz Gadacz (filozof): Nagroda Nobla z literatury dla Olgi Tokarczuk jest takim samym policzkiem dla obecnej władzy, jak przed laty Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza była policzkiem dla komunistów.

         Gratulujesz Tokarczuk - kciuk w górę!


+ 1029
- 9

Polub Polityczek.pl