duze_mordak.jpg

Poseł Robert Mordak (Kukiz'15/Koalicja Polska) wypowiedział się w czasie debaty przedwyborczej w Legionowie na temat religii w szkołach.

Polityk wprowadzony w 2015 r. do Sejmu przez ugrupowanie Kukiz'15 bronił obecności religii w placówkach publicznych.

- Nauczanie języków jest bardzo pożyteczne, ale ja bym przestrzegał przed usuwaniem religii ze szkoły, bo religia uczy; nie zabijaj, nie kradnij, czcij ojca swego i matkę swoją - to są bardzo pożyteczne rzeczy - mówił Mordak.

- Religia rzymskokatolicka nikogo nie dyskryminuje, mówię to jako rzymski katolik - przekonywał poseł Kukiz'15.

- Ciekawe skąd ci, którzy nie chodzili na religię wiedzą, że nie wolno zabijać ani kraść - odpowiedziała politykowi prowadząca debatę dziennikarka Agata Kowalska.

z25286552QUslysz-Swojego-Posla-w-Legionowie.jpg

Politykami, którzy najdobitniej wypowiadają się na temat wyprowadzenia religii ze szkół jest Lewica Razem.

Marcelina Zawisza: Należy zaprzestać finansowania katechezy z budżetu i wyprowadzić ją ze szkół. Nie może być tak, że w szkołach publicznych, które są organizowane przez państwo, odbywają się lekcje religii. Jeżeli rodzice chcą posyłać swoje dzieci, jeśli chcą uczestniczyć w lekcjach religii, to mogą to robić w salkach katechetycznych, mogą to robić w sposób organizowany przez Kościół - nawet w szkołach, ale po lekcjach za opłatą, kościół może wynająć sale, jak inne organizacje pozarządowe, mogą wynająć sale i tam mogą odbywać się te lekcje, ale za opłatą i nie z publicznych pieniędzy. Musimy przestać patrzeć na Kościół tak, jak patrzy PiS.

Według pracowni Kantar 66 proc. Polaków chce finansowania religii przez Kościół. Spośród nich aż 42 proc. najbardziej odpowiadałoby, gdyby religia odbywała się poza szkołą, a 24 proc. żeby szkoła dalej udostępniała na lekcje religii swoje pomieszczenia.

Reakcje internautów:

"Młody odmówił chodzenia na religię. Porozmawialiśmy na temat powodów. Świadomie wybiera etykę. Nie zauważyłam, kiedy zaczął dorastać".

"Z polityką nie jestem blisko, ale zgodzę się, z tym że w szkołach nie powinno być religii z 2 powodów; 50% uczniów po bierzmowaniu rezygnuje z religii, w szkołach powinno być więcej angielskiego, którym można zastąpić religię, ponieważ bez języka nie ma przyszłości".

"Religia pochodzi z czasów "przedszkola" ludzkości, kiedy człowiek nie rozumiał czym jest piorun. Religie nie przetrwałyby, gdyby nie znaleźli się cwaniacy - reprezentanci zabobonu, którzy zamienili brak wiedzy w instytucje pazernie zdzierające kasę dla kasy".

         Popierasz Mordaka - kciuk w górę!


+ 10
- 367

Polub Polityczek.pl