EGX7r2SXYAUPZJ8.jpg

Telewizja TVN24 zorganizowała dzisiaj przedwyborczą debatę. Najważniejsze wypowiedzi uczestników debaty.

Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska)

Dla Koalicji Obywatelskiej aktywiści ekologiczni to są wartościowi ludzie - dlatego to ludzie z Zieloni są na naszych listach. W kwestiach socjalnych nie mamy wątpliwości. Wszystko, co zostało przyznane, zostanie przez nas utrzymane. Musimy być odpowiedzialni za zmiany klimatyczne na świecie. Chcemy w tym zakresie współpracować z Unią Europejską, bo to właśnie ten partner zapewnia nam ogromne środki na transformację energetyczną.

Rodziny potrzebują żłobków i przedszkoli. Minister szyszko powiedział, że żłobki i przedszkola są nieważne, bo to spuścizna Platformy Obywatelskiej. Minister Szyszko ma racje, że żłobki to spuścizna PO. Tak jak płatne roczne urlopy rodzicielskie, bezpłatne podręczniki, zusy dla niań. Nie wstydzimy się tego. Płaca minimalna nie powinna być kwestią przetargów polityków. To nie Jarosław Kaczyński ma wychodzić i mówić ile ona może wynosić. Jedyny sukces PiS w uzdrawianiu służby zdrowia to skrócenie kolejek do leczenia zaćmy. Nam chodzi o to, aby w kolejkach nie umierali ludzie chorzy na raka, na serce. Koalicja Obywatelska wie co trzeba zrobić, żeby naprawić ochronę zdrowia – niestety nie stanie się to przez podpisanie 5 punktowego paktu – musimy zrealizować nasz program: Europejską Ochronę Zdrowia. Rząd PiSu przeznacza na chemioterapię tyle ile na propagandową telewizję

Borys Budka: Jak zawsze konkretna Leszczyna. Obnaża hipokryzję PiS. Ten rząd wydaje więcej na propagandę niż na chemioterapię.

Bogdan Zdrojewski: Izabela Leszczyna w punkt: „PiS posługuje się jedynie czasem przyszłym”, dziś mamy w służbie zdrowia katastrofę. W punkt także Adrian Zandberg i Władysław Kosiniak Kamysz. Horała  poległ. Brawo dla Leszczyny„Każdy jest równy wobec prawa, z wyjątkiem członków PIS”. Niezwykle trafna diagnoza stanu prawa Izabeli Leszczyny. Cenne wsparcie Adriana Zanberga obserwującego mimikę Horały. Obserwując debatę racja opozycji dominuje. Zgoda w niej cieszy.

Marcin Horała (PiS)

Padły słowa, że „trzeba wygospodarować więcej pieniędzy na służbę zdrowia- Prawo i Sprawiedliwość już to zrobiło. My nie tylko mówimy, ale działamy. Pokazaliśmy, że potrafimy zarządzać finansami publicznymi. Zapewnimy pakiet badań kontrolnych - to konkretna obietnica, którą zrealizujemy już podczas pierwszych stu dni naszego rządu. Jeśli 13.10 Polacy nam zaufają, skrócimy kolejki do lekarzy, uruchomimy fundusz modernizacji szpitali, wybudujemy najnowocześniejsze centrum onkologii, by opieka nad pacjentami była na najwyższym poziomie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest pierwszym, który znacząco obniżył podatki. Ponadto, chcemy, by Polacy więcej zarabiali. Każdy Polak, który ciężko pracuje powinien godnie zarabiać, godnie żyć. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która gwarantuje Polakom wolność. Uczyniliśmy z polityki rodzinnej rdzeń swojego programu wprowadzając m.in. 500 Plus. Nasi poprzednicy rozluźnili normy antysmogowe. My uruchomiliśmy program "Czyste Powietrze", dzięki któremu Polacy mają konkretne wsparcie. Nie zostawiamy ich z tym problemem. Polski miks energetyczny musi zmienić się w stronę energii odnawialnej. Sprowadzamy gaz z USA przez gazoport, wybudujemy drugi w Zatoce Gdańskiej. Odejście od węgla musi odbywać się w sposób naturalny. 

Premier Mateusz Morawiecki: Gratuluję Marcinowi Horale dobrego występu w gronie samych oponentów. Wybory 13 października sprowadzają się do jednego: PiS albo antyPiS. Albo będziemy kontynuować "Dobry Czas Dla Polski", albo zwycięży koalicja chaosu.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL/KUKIZ15)

Dobrym prognostykiem jest podpisanie Paktu dla Zdrowia przez komitety. Chciałbym, aby wszyscy zadeklarowali wspólne działanie dla prawdziwej poprawy sytuacji w służbie zdrowia. Słyszą państwo o kraju mlekiem i miodem płynącym od przedstawiciela PiS. Panie Horała, proszę przejść się na SOR i powiedzieć to pacjentom czekającym po 17h na lekarza. Jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi, by uzdrowić polską służbę zdrowia. Ujmujący jest humor Marcina Horały. Zadłużenie szpitali rośnie, a wy je utajniacie. Wybieracie jedną skróconą kolejkę w zaćmie, a co z resztą pacjentów? Nie było rządu, który by rozwiązał problemy służby zdrowia. Nie wierzcie państwo słowom Ryszarda Terleckiego, polska służba zdrowia za PiS została oceniona na 23. miejsce na 28. w Europie.

Minimalne wynagrodzenie musi rosnąć. Nie mogą za to płacić polscy przedsiębiorcy. Najlepszym sposobem byłoby podniesienie kwoty wolnej od podatku. Dlatego postulujemy spełnienie obietnicy z expose
Beaty Szydło na 100 dni rządu. Rząd PiS pozbawił finansowania in vitro tych, których na to nie stać. Nie zmienili nic w etyce. Tych, których stać wciąż mogą z niego korzystać. Oszukaliście prawicowych wyborców. Rządzący zastali Polskę zieloną, a zostawią zakopconą. Od ruskiego węgla, od smogu, od śmieci sprowadzanych do Polski przez rząd PiS. Trzeba przejść na zieloną stronę mocy. Musimy zadbać o środowisko dla naszych dzieci, dla następnych pokoleń. Dziękuję młodym ludziom za tak zdecydowane podjęcie tematu ekologii. Jak wam nie wstyd mówić o zielonej energii? Zaoraliście wiatraki, odrzuciliście ustawę prosumencką i zastopowaliście dziś rozwój OZE w Polsce. Zmiany PiS w wymiarze sprawiedliwości nie powodują zwiększenie sprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości. Gdy jednymi drzwiami na salę sądową wchodzi polityka, drugimi wychodzi sprawiedliwość. Nie można wybierać złych ludzi i oczekiwać, że zrobią coś dobrego. To pokazuje sprawa pana Banasia. Potrzebna jest większa kontrola Polaków nad rządzącymi, to postulujemy wspólnie z KUKIZ15.

Adrian Zandberg (Lewica Razem)

Wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną służbę zdrowia. Jeżeli chcemy leczyć się jak europejczycy, to musimy wydawać więcej - 7,2% PKB. Dwa słowa do pana posła Horały: ja przepraszam, ale kiedy powtarza pan z dumą tezy o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia; oszukaliście rezydentów. Zrobiliście trik księgowy, żeby wydać na ochronę zdrowia jak najmniej. Oszukaliście lekarzy rezydentów. Miało być realne 6% PKB na zdrowie, a nawet tego nie ma. Panie pośle Horała, nie jesteście wiarygodni! Zamykane oddziały są teraz - proszę wyliczyć zamykane porodówki i oddziały neonatologii. To jest niepoważne. Zamykacie oddziały na masową skalę.

Mamy w tym momencie dobrą sytuację gospodarczą i wysokie zyski w przedsiębiorstwach. Możemy podnieść ją w tym roku (płacę minimalną). W przeciwieństwie od panów z PiS ja nie jestem w stanie stwierdzić, jaka będzie koniunktura za trzy, cztery, siedem lat. Nie obiecujemy gruszek na wierzbie i nie wróżymy, bo jesteśmy odpowiedzialni. Nie będę zgadywać co do złotówki, ile ma wtedy wynosić płaca minimalna, bo jestem na to zbyt odpowiedzialny. Takie rzeczy trzeba liczyć w każdym roku, w oparciu o dane z gospodarki z tego roku. Chcemy, żeby minimalna wynosiła 60 proc. średniego wynagrodzenia, tak, żeby płace minimalne rosły razem z gospodarką.

Oczywiście in vitro powinno być w pełni finansowane z budżetu państwa, tak jak każde świadczenie medyczne. Zamiast opierać się o naukę, rząd opiera się o uprzedzenia i ideologię, odcinając ludziom dostęp do świadczeń medycznych.

To, co proponuje lewica, to program wymiany 2 mln pieców. Nie możemy zrzucać kolejnego zadania na samorządy. Zagrożenie jest poważne, dzieciaki chorują na astmę i na choroby układu oddechowego. Musimy traktować się poważnie i przestrzegać norm, jakie są w Europie Zachodniej. Polacy nie mają płuc ze stali i nie mogą oddychać trzy, cztery razy gorszym powietrzem.

To jest oczywiste - powinniśmy przywrócić Polskę na ścieżkę praworządności. Panie pośle Horała, pan się ośmiesza, nie opublikowaliście wyroku TK, to naruszenie podstawowych zasad i ładu ustrojowego. Lewica wraca do parlamentu. Nie mamy starych kumpli z AWS-u i nie zadrży nam ręka, gdy przyjdzie do głosowania nad odpowiedzialnością dla tych, którzy łamali konstytucję.

W sprawie pana Banasia zawiodło państwo i służby. Albo mamy służby tak nieudolne, że nie są w stanie zorientować się, że człowiek pełniący najwyższe stanowiska w NIK, służbie celnej i skarbowej, ma takie powiązania. 

Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Służba zdrowia jest zbyt zbiurokratyzowana, 1 urząd centralny nie pomoże w poprawie służby zdrowia, jesteśmy za systemem sprawdzonym na świecie - współpłaceniem jak w Czechach i za systemem singapurskim. Jeden centralny planista nie zaplanuje dobrej i sprawnej służby zdrowia. Konfederacja chce, żeby każdy Polak mógł wybrać fundusz, na który będzie płacił by chronić swoje zdrowie. Płaca minimalna powinna rosnąć proporcjonalnie do poziomu wynagrodzeń w całej gospodarce. Podwyżka płacy minimalnej przez PiS to populizm, który uderzy w przedsiębiorców! Sztuczne podnoszenie płacy minimalnej przez rząd spowoduje rozrost szarej strefy. W Kielcach średnie wynagrodzenie w mikroprzedsiębiorstwach jest niższe niż planowana pensja minimalna. PiS podwyższył już 30 podatków, rośnie szaleńczo ZUS, kwoty wolnej nie podniósł. Poseł Horała niech nie udaje wolnorynkowca, PiS tylko pozoruje takie ruchy, PiS prowadzi politykę socjaldemokratyczną!

Inwestycje w Polsce nie rosną, a to przecież było główne założenie Planu Morawieckiego, który ze wstydem został schowany do szafy i nie jest realizowany! Nie rosną, bo przedsiębiorcy boją się inwestować! PiS potrzebuje merytorycznej krytyki. Nie atakuję bez powodu, podałem liczby, merytorycznie mówiąc o niezrealizowanym Planie Morawieckiego. Ataki przeprowadza za to TVP, z którą znów wygraliśmy w sądzie.

Smog to efekt zaniedbań wszystkich rządów. Program PiS czyste powietrze to kropla w morzu potrzeb. Musimy dać impuls rynkowy, by czystsze ogrzewanie było tańsze, wtedy ludzie sami wymienią swoje piece. Chcemy wypowiedzieć pakiet klimatyczny, UE kieruje się ideologia a nie chce walczyć ze smogiem, emisja Polski jest niska w porównaniu do innych krajów. Nie zgadzamy się na centralne planowanie w dziedzinie ogrzewania. Rząd nie da rady wymienić wszystkim pieców. Trzeba obniżyć ceny paliw, ludzie sami sobie poradzą, jak będzie taniej.

Kłótnia o TK nie ma nic wspólnego z problemami zwykłych Polaków. Poważna dyskusja o nowej konstytucji jest potrzebna. Jacek Wilk ma taki projekt. Dyskutujmy o tym. Andrzej Duda zaczął taka dyskusję, ale nawet nie zaprosił przedstawicieli Konfederacji. Nie wikłamy się w spory pomiędzy PO PiS SLD PSL. Chcemy zmienić system okrągłego stołu!

***

Tomasz Lis (Newsweek): Ta debata jest na swój sposób interesująca. Podobnie jak w debacie w TVP przedstawiciel rządzącej partii jest dramatycznie słabszy niż cała reszta. To metafora sytuacji w Polsce. Rządzą najgorsi i najmniej kompetentni. Debata mnie autentycznie zasmuca. Poważne, kompetentne wypowiedzi pani Leszczyny oraz panów Zandberga i Kosiniaka - Kamysza- pan Bosak też ciekawy - , Ale kto rządzi? Partia posła Horały, fakt, o niebo lepszego niż pan Sasin, ale dramatycznie słabszego niż reszta. PiS genialnie wypada tylko w debatach w TVPiS. Prowadzący z PiS, uczestnik z PiS, pytania zatwierdzone w siedzibie PiS, reszta pod obcasy. Wniosek z tej debaty. Gdy byłem w szkole najgorszy uczeń siedział w oślej ławce. Dziś w Polsce osioł rządzi klasą. Naprawdę nie musi tak być. Wszystko w naszych rękach.

    Opozycja wygrała debatę - kciuk w górę!

+ 338
- 4

Polub Polityczek.pl