745px-Jerzy_Gosiewski_Sejm_2015.jpg

Politycy Prawa i Sprawiedliwości skomentowali decyzję prezesa Jarosława Kaczyńskiego o przerwaniu trwającego posiedzenia Sejmu w celu wznowienia go po wyborach.

- Na wtorkowym prezydium Sejmu zostanie złożony wniosek o przerwanie w środę posiedzenia Sejmu i wznowienie go 15 października - zadeklarował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Elżbieta Witek (marszałek Sejmu): Wpłynęła prośba na piśmie największego klubu parlamentarnego. Nie złamaliśmy regulaminu.

Tomasz Skory (RMF FM): Dziwne, zagadkowe, ale legalne. Według Konstytucji kadencja Sejmu trwa do dnia, poprzedzającego pierwsze posiedzenie Sejmu kolejnej kadencji. Posłowie wybrani do nowego składu Sejmu nie sprawują mandatu od dnia wyboru, ale od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.

EEKknvpWwAAob7V.jpg

- Tak, Sejm i Senat może zbierać się do dnia poprzedzającego pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Ale jest to niezgodne z kształtującym się zwyczajem i logiką parlamentaryzmu. Takie posiedzenie po wyborach może być uzasadnione sytuacją nadzwyczajną... - tłumaczy konstytucjonalista Ryszard Balicki (Uniwersytet Wrocławski). 

Małgorzata Kidawa Błońska (Koalicja Obywatelska): PiS albo nie wierzy w dobry dla nich wynik wyborów i chce się zabezpieczyć. Albo chce wprowadzić jakąś ustawę, która normalnie by nie przeszła. 

Dominika Wielowieyska (Gazeta Wyborcza): Posiedzenie Sejmu po wyborach przyda się, wtedy gdy PiS-owi do większości zabraknie 1-3 mandatów. Można wtedy pomajstrować np. przy regulaminie Sejmu i wydłużyć powoływanie nowego rządu. To dałoby PiS-owi czas na przejęcie kilku posłów opozycji.

***

- PiS wyznaczył posiedzenie zaraz po wyborach, gdyż po ewentualnej przegranej chce pozmieniać ustawę o prokuraturze, tak aby Prokuratora Generalnego odwoływał i powoływał Prezydent RP. Ustawę mają już gotową - komentuje mec. Roman Giertych.

- Coś takiego się jeszcze nie zdarzyło - Sejm będzie debatować po wyborach, kiedy nowi posłowie już zostaną wybrani. To jakaś aberracja. Czyżby PiS zabezpieczał się na wypadek przegrania wyborów? - pyta Krzysztof Luft (rzecznik rządu Jerzego Buzka).

O decyzję Jarosława Kaczyńskiego byli pytani w Sejmie politycy PiS, którzy w większości sprawiali wrażenie zaskoczonych.

         Zagłosujesz na PiS - kciuk w górę!


+ 8
- 852

Polub Polityczek.pl