aaaaaaekofkrofkfkrorrr.jpg

Politycy Lewicy Razem wypowiadają się przed wyborami parlamentarnymi na temat Kościoła katolickiego.

Lewica od dłuższego czasu deklaruje, że gdy dojdzie do władzy, to zmieni dotychczasowe relacje państwa z Kościołem. Wśród pomysłów Lewicy Razem znajduje się m.in. wyrzucenie lekcji religii ze szkół.

- 1,5 mld zł rocznie kosztują nas lekcje religii. My obliczamy (program) leki do 5 zł na receptę na - 6 mld zł. Ja wolę wydać publiczne pieniądze na leki dla emerytów, czy leki dla kobiet w ciąży - te akurat będą bezpłatne i dla dzieci, niż wydawać 1,5 mld zł publicznych pieniędzy na lekcje religii instytucji wyznaniowej, która jest najbogatszą instytucją w Polsce. Polski Kościół Katolicki jest drugi po skarbie państwie największym właścicielem ziemskim. Oni mają tyle ziemi i tyle nieruchomości, że spokojnie mogą pozbywać się ziemskich i doczesnych dóbr, żeby sfinansować nauczanie swoich doktryn w salkach katechetycznych. Żeby ciężkie miliardy szły na jeden Kościół? To jest absolutnie niedopuszczalne - wypowiadał się w Krzysztof Śmiszek (Lewica Razem/Wiosna) w programie Onet Rano.

- Rodzice mejlowo zawiadamiają wychowawczynię, że dzieci nie będą chodzić na katechezę. W odpowiedzi dowiadują się, że „należy złożyć pisemną prośbę do dyrektora i wskazać jej powody”. Dyrektor wyda w tej sprawie decyzję za jakiś czas - informuje tygodnik "Polityka" na temat religii w szkołach.

Partia Razem/Lewica Razem: Religię ze szkół należy wyprowadzić. Każdy ma prawo do swojej wiary, jednak żadna z nich nie powinna być faworyzowana. Zajęcia z religii powinny być prowadzone w salach katechetycznych i finansowane przez związek wyznaniowy. Praca 21,7 tys. nauczycieli religii w 2018 roku kosztowała budżet 1 482 mln. Za te pieniądze można kupić ponad 1500 karetek pogotowia, zbudować ponad 6000 mieszkań i zbudować blisko 200 nowych żłobków. Ponadto można wybudować za te pieniądze 114 basenów. Za mało jest języków obcych w szkołach. Za mało plastyki i przedmiotów ścisłych. Religia jest zawsze i wszędzie.

Jerzy Bokłażec (filozof): Nasze państwo wciąż działa na własną szkodę, oddając polską ziemię Kościołowi. W latach 1992-2019 Kościół katolicki na tzw. Ziemiach Odzyskanych otrzymał za darmo 76 244 ha ziemi rolnej. To niemal tyle samo, ile dostał od słynnej Komisji Majątkowej.

Anna Sikora z organizacji "Dziewuchy Dziewuchom" przytacza dane statystyczne dotyczące m.in. ilości duchownych w Polsce.

     Wyrzucić religię ze szkół - kciuk w górę!

+ 2480
- 56

Polub Polityczek.pl