48545795162_33d975b051_z.jpg

Były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz zareagował na słowa wypowiedziane przez premiera Mateusza Morawickiego w czasie katowickiej defilady wojskowej.

- Wojsko Polskie na naszych oczach zmienia się i staje coraz bardziej nowoczesne. Niezmienne pozostają za to honor i odwaga polskiego żołnierza - słynne od Monte Cassino po Tobruk. Dziś, w Święto Wojska Polskiego, chcemy podziękować wszystkim, którzy dbają o bezpieczeństwo Polski. Chcę obiecać, że będziemy robili wszystko, żeby polska armia we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej - mówił premier Mateusz Morawiecki w Święto Wojska Polskiego.

- Fajnie. To dlatego rozwaliliście 3 kluczowe brygady, zrobiliście stalinowską czystkę wśród generałów, a z uzbrojenia kupiliście przez 4 lata samolociki dla Kuchcińskiego? Tylko dwa kraje w czasie pokoju dokonały czystki wśród najwyższych i najbardziej doświadczonych dowódców armii: ZSRR za Stalina i Polska za PiS. Stalin dowódców mordował - takie czasy, taki ustrój. PiS tylko zwolnił. W XXI w. w kraju NATO rzecz niesłychana i szkodliwa - wypowiada się Bartłomiej Sienkiewicz.

***

Witold Jurasz (Onet): Stan polskiego wojska jest fatalny. Brakuje pieniędzy, a skromne środki wydawane są bez ładu i składu, bardziej pod dyktando lobbystów niż sensownych dowódców. Efekt? Mija pięć lat od wybuchu wojny na Ukrainie, a nasza armia nie ma praktycznie żadnych nowych zdolności bojowych, których by nie miała w 2014 r.

- Smutne, ale gdyby nie kampania wyborcza, to obchody Święta Wojska Polskiego odbyłyby się tradycyjnie w stolicy. Uroczystości to, niestety, finansowany z pieniędzy podatników wiec wyborczy Morawieckiego, który startuje z Katowic. Rok temu, 15.08 nie zabierał głosu - zauważa Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. 

48546673722_e241019cf7_z.jpg

Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji): Frekwencja defilady pokazuje, że dla mieszkańców to wielkie święto. Komentarze (opozycji) były obrzydliwe. Wojsko Polskie broni wszystkich, niezależnie od poglądów. Każdy, kto podnosi rękę na defiladę, na wojsko, podnosi rękę na Polskę.

Jacek Nizinkiewicz (dzeinnikarz, Rzeczpospolita): Przyzwoicie byłoby, żeby każda ze stron politycznego sporu, nie wykorzystywała dzisiaj partyjnie kwestii obronności Polski i nie grała nimi wyborczo.

- PiS przeniósł defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego do okręgu wyborczego premiera. Zawsze w czasie obchodów 15 sierpnia przemawiał prezydent, nie pamiętam wystąpień premierów. Tym razem dodano wystąpienie premiera w jego okręgu wyborczym. Kto tu gra? - pyta były szef MON Tomasz Siemoniak. 

           Popierasz Sienkiewicza - kciuk w górę!


+ 1041
- 23

Polub Polityczek.pl