5cebd58e32a2d_o_large.jpg

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński zareagował na komentarze polityków opozycji odnoszące się do prośby skierowanej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego ws. Krajowej Rady Sądownictwa.

54 posłów Prawa i Sprawiedliwości skierowało pismo do TK ws. zamrożenie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. ujawnienia list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

- Wnosimy o wstrzymanie wykonalności wyroków dotyczących ujawnienia list poparcia do KRS. Celem postępowania przed Trybunałem jest przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją, a wykonanie orzeczeń, które zapadły, utrwaliłoby niekonstytucyjne rozumienie przepisów - stwierdzają politycy PiS.

- Czyli grupa posłów PiS składa wniosek do TK o zamrożenie wyroku NSA ws. list poparcia sędziów do KRS, który to wyrok nie został wykonany, gdyż prezes UODO sprawdza, czy można go wykonać, a robi to na wniosek sędziego KRS - tu nie ma pewności - , który ujawnił, że poparł sam siebie... - komentuje dziennikarka Marta Gordziewicz (TVN24)

- Znakomicie. TSUE będzie mógł się zająć nie tylko sędziami z nowej KRS, ale też pseudo TK. Śmielej! - zachęca polityków PiS Patryk Wachowiec (Forum Obywatelskiego Rozwoju).

Krzysztof Piesiewicz (senator): Coraz bliżej do państwa partyjnego. Instytucje stają się dekoracją, przykrywką decyzji centrali partyjnej, szybko to idzie bardzo.

Mikołaj Małecki (katedra prawa karnego, Uniwersytet Jagielloński): Trwa bezprawne zaniechanie ujawnienia list do KRS. Wniosek do TK nie ma w tym kontekście znaczenia prawnego. Wyrok NSA jest ostatecznym, chronionym konstytucyjnie, wiążącym orzeczeniem niezależnego sądu wydanym przez niezawisłych sędziów. Daleko dziś TK do tego standardu.

Politycy Koalicji Obywatelskiej Borys Budka i Kamila Gasiuk-Pihowicz spotkali się dzisiaj w Sejmie z dziennikarzami, aby mówić o KRS.

- Po raz kolejny PiS próbuje wykorzystać tak zwany Trybunał Konstytucyjny do własnych partyjnych politycznych celów - mówił Budka.

- Jako obywatele mamy prawo poznać listy poparcia do nowego upolitycznionego KRS. Warto również przypomnieć, że kto wbrew ciążącemu na nim obowiązku nie publikuje informacji publicznej, ten ponosi odpowiedzialność karną - wypowiadała się Kamila Gasiuk Pihowicz.

Na zachowanie polityków opozycji zareagował z pogardą poseł Jan Mosiński (PiS). 

- Julia Przyłębska to osoba nie tylko wolności, ale też walki. Musiała stawić czoła fali hejtu i krytyki, która nie powinna w ogóle jej dotykać - wychwalał Mosiński Przyłębką w czasie wywiadu w 2018 r.

Prof. Marin Matczak (Uniwersytet Warszawski): Wniosek do TK w sprawie list poparcia dla neoKRS jest kolejną próbą wykorzystania przejętego TK jako pałki na niezależne sądy. Sąd orzeka niekorzystnie dla PiS, PiS wzywa TK na pomoc - jednocześnie pomiędzy szefem PiS i Julią Przyłębską kwitnie bliska przyjaźń. Kpina z prawa.

        Popierasz Mosińskiego - kciuk w górę!

+ 4
- 445

Polub Polityczek.pl