43853608604_fb9e2f8a3f_z.jpg

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie trwa drugi dzień forum programowego Koalicji Obywatelskiej. Zjednoczona opozycja przedstawiła wyborcom obietnice, które zostaną wprowadzone po wygranych wyborach do Sejmu.

Wystąpienie Schetyny

Zaczniemy od Aktu Odnowy Demokracji. Jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co niepraworządne. (...) Referenda po zebraniu miliona podpisów będą miały charakter obligatoryjny. Wprowadzimy głosowanie przez Internet. Wprowadzimy absolutną jawność decyzji kadrowych i finansowych państwa. Stawiamy na samorząd i decentralizację. (...) W końcu związki partnerskie. Najwyższy czas je wprowadzić. (...) Ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto, dostaną dodatkowo premię za aktywność. To inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi. Dodatkowo przygotujemy specjalny pakiet wspierający rozpoczęcie aktywności zawodowej. Dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną, wzrośnie o ponad 600 zł. Ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku.

Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzymy ramy, w których i pracodawca i pracownik będą zadowoleni.

Projekt Europejskiej Ochrony zdrowia pozostaje w mocy:
- Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni
- Oczekiwanie
na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut.

- Każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny
-
Opieka nad kobietą w ciąży i dzieckiem

Przywrócimy i rozszerzymy program in vitro oraz wprowadzimy powszechny pełen kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Wzorem będzie tu dla nas Norwegia.

Trzynastą emeryturę należy utrzymać na stałe i oderwać od kaprysów władzy. Będziemy budować centra rehabilitacji i domy dziennego pobytu.

Nauczycielom damy obiecane podwyżki i więcej autonomii. Samorządom pozwolimy elastycznie kształtować sieć szkół.

W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Zobowiązujemy się, że do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. – w energetyce.

D_WIrXYXYAANMU_.jpg

Leszek Jażdzewski (magazyn "Liberte!"):Pierwsza istotna deklaracja w sprawie wpisania związków partnerskich do programu wyborczego. Nareszcie! To poważne wyborcze zobowiązanie, że przeciwników związków partnerskich na listach KO czy KE nie będzie. Nie widziałem wystąpienia Schetyny na żywo. Ale w relacji, punkty programu i ofensywny, konkretny sposób ich przedstawienia po raz pierwszy od dawna budzą nadzieję na przebudzenie opozycji. To może być przełom. Nie spieprzcie tego. I ustalcie jakąś nazwę Koalicji na wybory.

Przemysław Szubartowicz (publicysta): Schetyna przedstawia konkretny program, który jest katalogiem zasad cywilizowanego państwa; po destrukcji PiS trzeba je odbudować. Obiecał też jasno wprowadzenie związków partnerskich, co już obudziło malkontentów, że tak, ale nie. Ludzie, co się z wami dzieje? Warto dorosnąć.

Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"): Chyba najwięcej zapowiedzi programowych na minutę w przemówieniu Schetyny od 2015 r. PiS będzie miało po dziś dużo trudniejsze zadanie w mówieniu, że KO nie ma pomysłów, a tylko stawia na emocje. Chyba najlepsze wystąpienie (Schetyny) od kilku lat.

          Zagłosujesz na KO - kciuk w górę!

+ 245
- 15

Polub Polityczek.pl